Kentucky High School Team Records

2006 Season

To post your 2006 Season record here:

Important for posting records! Read below.

Make sure to send: region, school, record, date reported, best teams beaten and lost to.

Send in this format:

School

Record

Posted

Best Teams Beaten

Best Teams Lost to

Only members records will be posted (KSCA members listed below)

2006 Season Records (NR = Not Reported)—Records through June 6, 2006

Region

School

Record

Posted

Best Teams Beaten

Best Teams Lost To

4

Allen Co. – Scottsville

27-7-1

5/21

Grayson Co., Manual, Union Co., Owensboro Catholic, Ballard, Madison Central, Shelby Co., Henderson Co.(tie), Lexington Catholic, Woodford Co.

Robertsdale AL, Gulf Shores AL, Baldwin Co. AL, Reidland, Ryle, Greenwood, Ezell-Hardin TN

8

Anderson Co.

- 5th Annual McDonald's Derby Classic Champions

22-8

5/21

PRP, Oldham, Shelby Co., Woodford Co., Franklin Co., Lexington Catholic, Tates Creek, Western Hills, Bullitt Central, Barren Co., Bullitt East (2), North Laurel, Fairview, Danville

Westerville South Ohio, Warren East, Henry Clay, Scott Co. add (2) Woodford Co. (2)

3

Apollo

5-2

4/9

Dublin South (OH), Glen Ridge (NJ), Marysville (OH)

LaVergne High (TN), Walsh Jesuit (OH)

7

Assumption

14-10

5/11

Ryle, Mercy, Sacred Heart, Estill, Mother of Mercy, OH; Central Hardin

Ryle (2), Ballard, Dunbar, Male, Manual, Butler, Lafayette

7

Ballard

24-9

5/21

Manual, Laure County, Male and Grayson County, Apollo, daviess, Hopkins Central
Manual, Butler, Allen County and Henderson County

4

Barren Co.

9-5

4/19

Franklin-Simpson, Rockastle Co., Warren Central, Green Co.

Allen County-Scottsville, Reidland, Hopkins Co. Central, Lexington Catholic, Anderson Co

13

Bell Co.

18-16

5/22

Corbin, Lawrence Co., Casey Co., Clark Co.

Middlesboro (3), Bryan Station (2), Corbin, Southwest, Harrison, Holmes

6

Beth Haven

19-5

5/21

Meade Co, PRP, John Hardin

Lou. Holy Cross, Central Hardin, Sacred Heart, John Hardin, Jeffersonville (IN)

16

Boyd Co.

20-6

5/1

Tenafly,NJ. West Jessamine, Huntington St. Joe,WV. Bowling Green, Lex. Cath. Pikeville

Huntington High,WV., Timber Creek HS.,FL, Russell,Scott Co

3

Breckinridge Co.

8-8

4/17

Central Hardin, McLean County

Henderson County, Louisville Butler, Louisville Holy Cross, Apollo

11

Bryan Station

  • Soarin' at the Break Tournament
  • Champions Defenders Classic Champions

21-10

5/9

Estill Co, Madison Southern (2), Fern Creek, Trimble Co., Scott Co., Henry Clay (2), Western Hills, Garrad Co., Pulaski Co.,

Estill Co., Lafayette, Scott Co., Shelby Co., Dunbar

12

Burgin

11-19

5/25

 

Lexington Catholic, George Rogers Clark, Middlesboro, Bullitt East, East Jessamine, Garrard County and West Jessamine (2).

7

Christian Academy of Louisville

- Grant Co. Invitational Tournament Champs

20-12

5/22

Lex. Cath., Fairview, Grant Co. (2), Mulhenburg North

Dunbar, South Laurel, Ballard, Fern Creek, Eastern, Lex. Cath., Ryle, Mercy, Warren East, Seneca

2

Christian Co.

26-10

5/22

Mercy (2), Butler, Greenwood, Owensboro Catholic

Greenwood, Ryle

9

Conner

4-4

4/10

Seymour TN and Olentangy OH

North Laurel

13

Corbin

5-2

4/10

Whitley County, Williamsburg, West Berlin High WI, and Keystone PA

South Laurel and Keystone PA

12

Danville

11-9

4/23

Blackman TN., North Laurel, Laffayette, Edmonson County, Southwestern

Riverdale TN., Gibbs TN. Karns TN., Dunbar

2

Dawson Springs

21-10

5/17

Hopkinsville (twice), Muhlenburg South, Madisonville North (2)

Lyon County, Muhlenburg South

15

East Ridge

2-4

4/10

 

 

3

Edmonson Co.

24-8

5/21

Grayson Co, Hopkins Co Central, St. Mary, Larue Co, Warren East 

Greenwood, North Hardin, Grayson Co, Wilson Central, Tn.

11

Franklin Co.

12-20

5/21

Western Hills, Lexington Catholic, Calloway Co.

Robertsdale AL, Reidland, Fairhope AL, and Davidson AL, Woodford Co. and Oldham Co., Madison Central, Dunbar, Shelby Co., Allen Co.-Scottsville

12

Garrard Co.

21-11

5/8

Boyd Co, West Jessamine, Danville, South Laurel, George Rogers Clark

Allen County - Scottsville, Boyd Co, Pulaski Southwestern, South Laurel, Bryan Station, Pulaski County, Woodford Co, Montgomery Co, Western Hills

8

Grant Co.

15-11

4/30

Heath, Ryle, Franklin Co. and Boone Co.

Lou Male, Scott Co., Lex. Catholic and Lou. Christian Academy.

4

Greenwood

-Owensboro Catholic Sports Warehouse Champions

-Greenwood "Softball in the Swamp" Champions

14th District Champions

29-6-1

5/28

Edmonson Co., Larue Co., Foley Al., Warren East, Louisville Butler, Heath, Holy Cross and Apollo, Meade Co., Allen Co. Scottsville, Christian Co., Union Co, Henderson Co.

Robertsdale, Al. and Gulf Shores, Al, .Louisville Male, North Hardin, Reidland and Christian Co

1

Heath

4-3

4/10

Caldwell Co. and Lexington Christian

Thomas Worthington

2

Henderson Co.

16-4

4/25

North Posey (IN), Riverdale (TN), Christian County

North Hardin, Gibson Southern (IN), Riverdale (TN)

11

Henry Clay

11-2

4/16

Franklin Co, Dixie Heights, Southern

Dunbar, Nelson Co.

9

Holmes

18-10

5/23

Highlands, Dixie Heights, Bell Co., Whitley Co.

Ryle, Fairview, Corbin, Conner, Bishop Brossart

2

Hopkins Co. Central

26-8

5/15

Henderson Co, Apollo, Muh. North, Union Co, Barren Co, Ezell Harding TN

Edmonson Co, Alabama Christian Academy, Decatur AL, Owensboro Catholic, Lou, Ballard, Lou. Male, Riverdale TN

7

Jeffersontown

2-18

5-14

 

Eastern, Christian Academy of Louisville, Ballard, Edmunson County, Assumption, St. Mary, Madison Central, Manual, Holy Cross, Mercy

5

John Hardin

17-11

5/8

Highlands, Pulaski Co., Nelson Co.

North Hardin, Larue Co.

11

Lafayette

16-4

4/26

Assumption, Dunbar, Christian Co, Butler, Woodford Co, Warren East

Niceville, FL, Ryle, Christian Co.

5

Larue Co.

21-10

5/14

Arnold High, Fl, Nelson County, Paul Dunbar, North Hardin, Grayson County, Eastern, Nelson County, South Laurel, Estill

Greenwood, Mercy, Ballard, Wewahitchka, FL, Rutherford, FL, Manual, Shelby Valley

15

Lawrence Co.

16-15

5/22

 Greenup Co.

Boyd Co.

11

Lexington Catholic

-Lady Knights Memorial Tournament Champions

Eliminated in district by Lafayette

16-19

5/30

Warren East, Barren Co., Bullitt Central, Tates Creek (2), Lexington Christian (2), Grant Co.(2), Boyle Co., Lafayette, Christian Academy of Louisville, Model, Conner

Westerville South (OH), Anderson Co., Woodford Co., Estill Co., Shelby Co., Model, Franklin Co., Scott Co.(2), Pikeville, Boyd Co., Madison Central, Christian Academy of Lousville, Lafayette (2), Dunbar (2), Allen Co.

11

Lexington Christian

  • Bell Co. Lady Cats Classic Champion
  • Bourbon Co. Invitational Champs

12-18-1

5/14

Tates Creek, Marshall Co., Bryan Station, Boyd Co.

Heath, Muhlenburg North , Dunbar, Assumption, Scott Co. (2), CAL, Lafayette (2) Lex. Cath (2)

11

Madison Central

18-8-1

5/22

South Laurel, Central Hardin, Franklin Co, Lex Catholic, Estill Co, George Rogers Clark, Woodford Co., Model, Danville, Madison Southern, Southwestern Pulaski

Lafayette, Eastern, Allen Co.-Scottsville, Scott Co., Model, Woodford Co.

15

Magoffin Co.

17-7

5/21

Lawrence Co. (2) Paintsville (2)

Madison Southern (2) Highlands, Johnson Central (2)

7

Male

23-7

5/14

Mercy (1st), Fern Creek, Grant County, Muhlenburg North, Central Hardin, Eastern, Butler, Grayson County, Greenwood, Assumption, Bullitt East, Lafayette, Scott County, Holy Cross, Heath, Hopkins Co. Central, Davies Co., Mercy (2nd)

Manual, Thomas Worthington (Ohio), Niceville (Fl), Chocktaw (Fl), Mercy, Paul Dunbar, Owensboro Catholic

13

Middlesboro

-All A Regional Champs

-All A Sectional Champs

20-10

5/19

Watkins OH, Chichester PA, Lee VA, Clark Co. (2)

Dublin Scioto Oh,Marysville Oh, Walsh Jesuit Oh

11

Model

All-A regional champs

All-A sectional champs

2nd place All-A State

19-4

5/21

Scott Co., Estill Co. (2), Lex. Catholic, Pikeville (2), Bryan Station, Trimble Co., Rockcastle Co., Pulaski Co., Trimble Co, Lexington Christian

Reidland, Lex. Catholic, Mad. Central

10

Montomery Co.

40th District Champions

Lyndel Potter Tournament Champions

29-6

5/28

Pikeville, Clark Co., Shelby Valley (2), Woodford Co., Western Hills, Garrard Co., Lake Catholic, OH, Bourbon Co. (2)

Pikeville, Paul Dunbar, Clark Co. (2), Estill Co., Bourbon Co.

3

Muhlenberg North

22-10-1

5/15

McLean Co., LCS, Ohio Co., Whitesville Trinity, Apollo, Butler Co., Daviess Co., Owensboro, Lexington Christian, Sacred Heart Owensboro Senior

Male, Hopkins Central, CAL, Greenwood, Mercy

5

North Hardin

19-3

4/26

Greenwood HS, Louisville Manuel, Grayson County HS, Ryle HS, Estill Co HS, Louisville Mercy HS, Meade County HS

Grayson County, Union Co., Wilson Central Tennesee

13

North Laurel

Volunteer Softball Bash Champions

KY Prep 5 Star Showcase Champions

14th Annual Lowe’s Classic Champions

Franklin Co Lady Flyer Runner-Up

McDonald’s Derby Filly Classic 3rd place

28-7

5/15

 

 

8

Oldham Co.

22-9

5/22

Franklin Co, Keystone PA, Kettering-Fairmont OH, Bellbrook OH (2), PRP, Fern Creek, Sacred Heart

Woodford Co, Ballard, Boone Co, Anderson Co, Shelby Co, Scott Co, Eastern, Manual

3

Owensboro Catholic

19-7-1

5/5

Navarre FL, Davidson Academy TN, Grayson Co., Henderson County , Castle, IN

Niceville FL, Soddy Daisy TN, Red Bank TN, New Hope MS, St. Benedict TN, Scecina Memorial IN, Evansville Memorial IN

11

P.L. Dunbar

28-8

6/8

Mercy, Male,Lafayette,Scott Co.,Palm Bay ( Melbourne, Fla.)

Spruce Creek (Port Orange, Fla.), Oviedo, Fla., Lake Howell, Fla.

15

Pikeville

15th Region All A Champion

Sectional All A Champion

3rd Place --All A State Championship

Montgomery Co. Lady Indian Champion

59th District Champion

15th Region Runner-up

28-8

5/31

Lou. Holy Cross, Middlesboro, Lexington Catholic, Montgomery Co., Estill Co, Ashland, Rowan Co. Shelby Valley (4), East Ridge (3), Fairview (2)

Scott Co., Richmond Model (2), Boyd Co., Montgomery Co.

6

Presentation

20-12

5/26

Phoenix Country Day, Hopkinsville, Southern, Providence IN, North Bullitt, Franklin Co.

Seton Catholic, Bourgade Catholic (AZ), PRP, Mercy, Bishop Chatard (IN), Assumption, Whitley Co., Butler, Sacred Heart, Holy Cross, Shelby Co.

1

Reidland

29-5

5/21

Franklin Co, Satsuma, AL, Ballard Memorial (2), Heath (2), Barren Co, South Laurel, Allen Co-Scottsville, Marshall Co, Dixie Heights, Lyon Co (2), Meade Co, Franklin-Simpson, St. Mary, Lou. Holy Cross, Grayson Co, Greenwood, Bishop Brossart, Richmond Model

Gulf Shores, AL, Baldwin Co, AL, Robertsdale, AL, Woodford Co, South Laurel

11

Scott Co.

Capital City Showcase Champions

24-9

5/16

North Laurel, Anderson Co., Shelby Co., Bryan Station, Pikeville, Sacred Heart

Ballard, North Laurel, Dunbar, Male

15

Shelby Valley

15th Region All-A Runner-up

Lyndel Potter Memorial Tournament Runner-up

KY Prep 5 Star Showcase 3rd Place

59th District Runner-up

15th Region Champion

25-11

6/2

Pikeville, East Ridge (3), DuPont Manual, Larue County, Danville, Haysi, Va. (2)

Grayson County, North Laurel, South Laurel, Estill County, Pikeville (4), Montgomery County (2), East Ridge

12

Southwestern

26-2

5/8

(2) Boyle,(2) Garrad,(2) Rockcastle,(2) Pulaski, York Int (TN)

Danville, Pulaski

1

St. Mary

17-8

5/9

Union Co., Ballard Memorial (2), Assumption, Marshall Co., Warren East

Edmonson Co., Owensboro Catholic, Mercy Ohio, Marshall Co., Henderson Co., Ballard Memorial

2

Union Co.
6th District Champions  

22-13-2

5/27

Ardmore, AL; North Hardin; Henderson County

Henderson County; Bob Jones, AL; Soddy Daisy, TN; Owensboro Catholic; Hopkins County Central; Christian County; Allen County-Scottsville; Butler

4

Warren East

12-9

5/1

Owensboro, Anderson County, Bowling Green, Franklin-Simpson, Warren Central, Louisville Christian Academy

Grayson County, Edmonson County, Greenwood, Bolton Tn, Lexington Catholic, Westerville Ohio, Lafayette, Allen County and Bowling Green

11

Western Hills

Bell Co. Invitational Champion

East Jessamine Jaguar Classic Runner-up

Eliminated in district by Frankin Co.

18-13

5/25

Middlesboro (2), Clark County, Garrard County, Frankfort (2), West Jessamine, Bullitt Central, East Jessamine, Tates Creek

Anderson County, Franklin County, Woodford County, Estill County, Montgomery County, East Jessamine, West Jessamine, Bryan Station, Lexington Catholic, Tates Creek

16

Ashland Blazer

NR

 

 

 

1

Ballard Memorial

NR

 

 

 

15

Belfry

NR

 

 

 

11

Berea

NR

 

 

 

10

Bishop Brossart

NR

 

 

 

9

Boone Co.

NR

 

 

 

12

Boyle Co.

NR

 

 

 

10

Bracken Co.

NR

 

 

 

14

Buckhorn

NR

 

 

 

6

Bullitt Central

NR

 

 

 

3

Butler Co.

NR

 

 

 

1

Calloway Co.

NR

 

 

 

10

Campbell Co.

NR

 

 

 

12

Casey Co.

NR

 

 

 

5

Caverna

NR

 

 

 

5

Central Hardin

NR

 

 

 

3

Daviess Co.

NR

 

 

 

9

Dixie Heights

NR

 

 

 

7

Dupont Manual

NR

 

 

 

16

East Carter

NR

 

 

 

12

East Jessamine

NR

 

 

 

7

Eastern

NR

 

 

 

14

Estill Co.

NR

 

 

 

6

Fairdale

NR

 

 

 

16

Fairview

NR

 

 

 

7

Fern Creek

NR

 

 

 

11

Frankfort

NR

 

 

 

4

Franklin Simpson

NR

 

 

 

10

George Rogers Clark

NR

 

 

 

1

Graves Co.

NR

 

 

 

3

Grayson Co.

NR

 

 

 

5

Green Co.

NR

 

 

 

13

Harlan

NR

 

 

 

10

Harrison Co.

NR

 

 

 

14

Hazard

NR

 

 

 

8

Henry Co.

NR

 

 

 

9

Highlands

NR

 

 

 

6

Holy Cross (Louisville)

NR

 

 

 

2

Hopkinsville

NR

 

 

 

14

Jenkins

NR

 

 

 

15

Johnson Central

NR

 

 

 

12

Lincoln Co.

NR

 

 

 

4

Logan Co.

NR

 

 

 

11

Madison Southern

NR

 

 

 

2

Madisonville North Hopkins

NR

 

 

 

1

Marshall Co.

NR

 

 

 

1

Mayfield

NR

 

 

 

3

McLean Co.

NR

 

 

 

3

Meade Co.

NR

 

 

 

7

Mercy

NR

 

 

 

4

Metcalfe Co.

NR

 

 

 

1

Murray

NR

 

 

 

10

Nicholas Co.

NR

 

 

 

6

North Bullitt

NR

 

 

 

8

North Oldham

NR

 

 

 

8

Owen Co.

NR

 

 

 

15

Paintsville

NR

 

 

 

6

Pleasure Ridge Park

NR

 

 

 

12

Pulaski Co.

NR

 

 

 

12

Rockcastle Co.

NR

 

 

 

16

Rowan Co.

NR

 

 

 

9

Ryle

NR

 

 

 

7

Sacred Heart

NR

 

 

 

11

Sayre

NR

 

 

 

7

Seneca

NR

 

 

 

8

Shelby Co.

NR

 

 

 

13

South Laurel

NR

 

 

 

6

Southern

NR

 

 

 

11

Tates Creek

NR

 

 

 

8

Trimble Co.

NR

 

 

 

4

Warren Central

NR

 

 

 

12

West Jessamine

NR

 

 

 

13

Whitley Co.

NR

 

 

 

11

Woodford Co.

NR

 

 

 

See 2005 Final Records?

See 2004 Final Records?

 See 2003 Final Records?

See 2002 Final Records?

See 2001 Final Records?

See 2000 Final Records?

See 1999 Final Records?

HOME | KSCA/Hall of Fame | Team Records | Rankings | Tournaments | Members

Message Board | All-State | Region/State | Player of the Week | KY Colleges

 Ky Prep Softball | KHSAA | Kentucky Weather| Other Links | E-W All Stars