2010 East/West All-Star Series – Softball – June 18-20, 2010 @ University of Kentucky

Updated June 19, 2010

GAMES ARE ON!  SEE REVISED SCHEDULE BELOW

Players will be selected by a committee of KSCA Coaches selected by Jim McAlister.

The Kentucky Team (that will play against Tennessee) will be selected from the Seniors on the East and West Teams.  This team will be announced on this website on June 20 or 21.

2010 Itinerary for East/West All Stars

All times for East/West Weekend are EST

Friday, June 18, 2010

o   West Seniors will practice from 5:00 to 6:30 pm at UK Softball.  All West Senior players and coaches will meet in the Hyatt Regency lobby at 4:30 pm to leave for practice at UK. Players may then drive to practice (approx. 3 miles). Those players that need a ride may ride with other players or coaches.

o   East Seniors will practice from 6:30 to 8:00 pm at UK Softball. All East Senior players and coaches will meet in the Hyatt Regency lobby at 6:00 pm to leave for practice at UK. Players may then drive to practice (approx. 3 miles). Those players that need a ride may ride with other players or coaches.

o   West Juniors will practice from 5:00 to 6:30 pm at Transylvania University Softball.  All West Junior players and coaches will meet in the Hyatt Regency lobby at 4:30 pm to leave for practice at Transylvania University Softball. Players may then drive to practice (approx. 1 mile). Those players that need a ride may ride with other players or coaches.

o   East Juniors will practice from 6:30 to 8:00 pm Transylvania University Softball. All East Junior players and coaches will meet in the Hyatt Regency lobby at 6:00 pm to leave for practice at Transylvania University Softball. Players may then drive to practice (approx. 1 mile). Those players that need a ride may ride with other players or coaches.

Saturday, June 19, 2010 – All Games at University of Kentucky

§            Elizabeth Church - Owensboro Catholic

§            Amanda Mills - North Laurel

§            Kayln Fox - Calloway Co.

§            Amy Meikel - Lexington Catholic

§            Michelle Critchelow - Grayson Co.

§            Steve Jones (Louisville umpire)

§            David Guild (Coach)

§           Coaches by Region

1.        Tony Hayden, Reidland

2.        David Joiner, Christian Co.

3.        John Embry, Butler Co.

4.        Angie Vaughn, Barren Co.

5.        Robbin Milby, Green Co.

6.        Dave Frankrone, Holy Cross

7.        Alan Jones, Ballard

8.        Ott Reed, Grant Co.

9.        Patti Oliverio, Ryle

10.    Jackie McCloud, George Rogers Clark

11.    Scott Walters, Scott Co.

12.    David Dorsey, Somerset

13.    JW Campbell, Bell Co.

14.    April Damron, Jenkins

15.    Erin Evans, Lawrence Co.

16.    Geoff Stewart, Boyd Co.

§           Players by Region

1.        Cassie Layne, Reidland

2.        Hannah Driver, Christian Co.

3.        CheyAnne Gaskey, Butler Co.

4.        Kelsi Pardue, Allen Co.-Scottsville

5.        Kasey Estes, Green Co.

6.        Olivia Moore, Holy Cross

7.        Nicole Heitz, Ballard

8.        Dee Dee Davis, Shelby Co.

9.        Haylee Smith, Ryle

10.    Morgan Woosley, George Rogers Clark

11.    Heather Oakley, Lafayette

12.    Jessica Speake, Garrard Co.

13.    Emily Gaines, South Laurel

14.    Emily Walker, Jenkins

15.    Emily Mills, Lawrence Co.

16.    Katelyn Miller, Ashland Blazer

Sunday, June 20, 2010—Both Games at University of Kentucky

 

 The rosters and coaching staffs are listed below.

Senior East Team Coaches

Larry Slone (Rowan Co.), Shane Weaver (North Laurel),

Christine Garnett (Harrison Co.), Geoff Stewart (Boyd Co.)

Junior East Team Coaches

Stephon Brown (Woodford Co.), Bob Griggs (Lexington Catholic),

Erin Evans (Lawrence Co.), Jeff Pritchett (Western Hills)

Senior West Team Coaches

Kelly Townsend (Taylor Co.), Daryl Murphy (Cumberland Co.),

Belinda Ledford (Meade Co.), John Embry (Butler Co.)

Junior West Team Coaches

Troy Webb (Calloway Co.), Mielle Distefeno (Larue),

Lyne Dickey (Heath), Tony Hayden (Reidland)

Players were selected by a committee of KSCA Coaches selected by Jim McAlister.

The Kentucky Team (that will play against Tennessee) will be selected from the Seniors on the East and West Teams

East Seniors Regions (9-16)

Players

(players that have confirmed through June 12, 2010)

West Seniors (Regions 1-8)

Players

(players that have confirmed through June 12, 2010)

Alyssa Barker, Western Hills

Corie Roberts, Paul Dunbar

Dana Jarboe, Franklin Co.

Emily Gaines, South Laurel

Emily Walker, Jenkins

Hannah Simms, Lexington Catholic

Heather Oakley, Lafayette

Jessica Speake, Garrard Co.

Kaitlyn Muncy, Rowan Co.

Megan Taylor, North Laurel

Miokaela Robbins, Bell County

Morgan Woosley, Clark Co.

Paige Compton, Montgomery Co.

Rachel Hatfield, Harrison Co.

Sarah Howard, Scott Co.

Shantel Horn, Lawrence Co.

Taber Lewis, Scott Co.

Tess Barnes, Western Hills

Becca Bush, Green Co.

Becca Cook, Taylor Co.

Chelsea Riney, Apollo

Courtney Turpin, Anderson Co.

Emily Montgomery, Heath

Erin Sierno, Meade Co.

Jessie Shartzer, North Hardin

Jordan Simon, Edmonson Co.

Karie Powell, Henry Co.

Katie Perkins, Daviess Co.

Kelleigh Jones, Heath

Mallory Wathan, Meade Co.

Miranda Mullen, Reidland

Morgan Harrell, Reidland

Nicole Heitz - Ballard
Kelsey Hager - Eastern
Arinana Gei - Eastern

Taylor Wroe, Hancock Co.

Wendy Vincent, Butler

 

East Juniors (Regions 9-16)

Players

(players that have confirmed through June 12, 2010)

West Juniors (Regions 1-8)

Players

(players that have confirmed through June 12, 2010)

Alyssa Oakley, Lafayette

Amy Haggard, Clark Co.

Bethany Davis, East Jessamine

Cassidy Taylor, Lafayette

Cassie Hamilton, Ryle

Emily Hampton, Franklin Co.

Gloriann Cordero, North Laurel

Jamie Collins, Bell Co.

Jordan Willoughby, Montgomery Co.

Kayla Brown, Fleming Co.

Kelsie Smith, North Laurel

Krystal Cammuse, Western Hills

Leanze Jones, Southwestern

Lindsay Griggs, Lexington Catholic

Sarah Hill, Corbin

Shamy Williams, Clark Co.

Sydney Evans, Lawrence Co.

Tanner Tevis, Scott Co.

Amanda Wood, Allen Co. Scottsville

Brook Randolph, Dawson Springs

Caroline Webb, Heath

Catie Yates, Allen Co.

Cheyanne Gaskey, Butler Co.

Christie Jewell, Metcalfe Co.

Elizabeth Jordan, Greenwood

Hailee Murphy, Heath

Hailey Vernon, Barren Co.

Jade Hayes, Green Co.

Kayla Fairley, Ballard

Kristen Benton, Meade Co.

Kristin Boggess, Calloway Co.

Lyndsay Whitlock, Larue Co.

Scarlett Powers, Meade Co.

Taylor McElhinny, Oldham Co.

Taylor Shearer, Heath

Valerie Whitlock, Larue Co.

 

   --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

All Stars 2009

All Stars 2008

All Stars 2007

All Stars 2006

All Stars 2005

All Stars 2004

All Stars 2001-2003

All Stars 2000

 

All Stars 1999- June 19-20, 1999 At Christian Co. High School

Slide Show from 1999 games

1999 West Team

1999 East Team

HOME | KSCA/Hall of Fame | Team Records | Rankings | Tournaments | Members

Message Board | All-State | Region/State | Player of the Week | KY Colleges

 Ky Prep Softball | KHSAA | Kentucky Weather| Other Links | E-W All Stars