2014 East/West All-Star Series – Softball – June 13-15, 2014

At Ballard High School

Updated June 16, 2014

Players were selected by KSCA Coaches that attended the East and West All Star Meeting.

The Kentucky Team (that will play against Tennessee) will be selected from the Seniors on the East and West Teams - KY – TN All Stars.

Questions about the weekend may be directed to Bob Griggs (coachgriggs123@yahoo.com), Tracy Spickard (Tracy.spickard@franklin.kyschools.us), or Dave Frankrone (Frankrone1@aol.com)

2014 Game Results

East Seniors 2, East Juniors 0

West Juniors 4, West Seniors 3 (8 innings)

West Seniors 6, East Juniors 2

West Juniors 6, East Seniors 1

West Juniors 6, East Juniors 2

West Seniors 8, East Seniors 1

                                                           
Records:

West Juniors 3-0, West Seniors 2-1, East Seniors 1-2, East Juniors 0-3

 

The players on the Kentucky team (to play Tennessee next week) were selected by the senior coaches from both the East and West teams, the Kentucky All Star coaches, and members of the Kentucky Prep Softball Board.  Click http://www.kyhighschoolsoftball.com/ky-tnallstars.htm for the roster and more information.

 

Special All Star Awards presented following the series:

Sectional Player of the Year (as voted by the All Star Players):

Section 1 (regions 1-4): Senior-Jacqueline Roof (McCracken Co), Junior-Kelsee Henson (McCracken Co)

Section 2 (regions 5-8): Senior-Kelsey Gravens (Bullitt East), Junior Kelsey McGuffin (Central Hardin)

Section 3 (regions 9-12): Senior-Marlee Tevis (Scott Co), Junior-Sarah Rainwater (East Jessamine)

Section 4 (regions 13-16): Senior-MacKenzie Vanover (Ashland), Junior-Lora Thompson (Boyd Co)

Mark O’Brien Spirit of Competition (Demonstrating passion, competitive spirit, sportsmanship, and character as voted by the All Star Players):

East Juniors: Sarah Rainwater (East Jessamine)

East Seniors: Kara Howard (Franklin Co)

West Juniors: Aly Stanley (Henry Co)

West Seniors: Hannah Tow (Hopkins Co Central)

Vernon Bibb Pitching Award (as voted by the All Star Coaches):

East Juniors: Lora Thompson (Boyd Co)

East Seniors: Hagan Burns (South Laurel)

West Juniors: Maci Brown (Henderson Co)

West Seniors: Morgan Raymer (Bullitt East)

 

Special Thanks to the umpires for volunteering their time for our Series this weekend!  (umpires listed below):

Don "Kat" Kurapkat .........Region 5
Eddie Simpson .................Region 8
Kevin Gramig ..................Region 8
Pete Runyon ....................Region 15
Kenny "Chief" Clark ........Region 16
Paul B. Lewis ..................Region 16

 

2014 Itinerary for East/West All Stars

All times for East/West Weekend are EST

Friday, June 13, 2014

o East Seniors –at Ballard High School – from 4:00 to 5:30 pm

o West Seniors - at Ballard High School – from 5:30 to 7:00 pm

o East Juniors - at Jeffersontown HS – from 4:00 to 5:30 pm

o West Juniors - at Jeffersontown HS – from 5:30 to 7:00 pm

Saturday, June 14, 2014  All games at Ballard High School

§  Kelly Vooris Turner, Hopkinsville

§  Veronica Livers Ingram, Meade Co

§  Les Dixon, Times Tribune (Corbin)

§  April Brock Lankford, Bell Co

§  Renikka Toliver Owen, Hopkinsville

§  Amber Riddle, Rowan Co. (Miss Softball 2009)

Coaches by Region

Region

Coach

School

1

Tony Hayden

McCracken County

2

Nikki Conway

Union County

3

Stephen Julian

Apollo

4

Matt Wilhite

Franklin Simpson

5

Jeff Walker

Green County

6

Brittany Braun

Butler

7

Jennifer Hunt

Assumption

8

Brent Aldridge

Anderson County

9

Rob Coffey

Highlands

10

Matt Puckett

George Rogers Clark

11

Tracy Spickard

Franklin County

12

Tom Hamm

East Jessamine

13

James Burns

South Laurel

14

Benny Campbell

Wolfe County

15

Jason Hurt

Johnson Central

16

Derek Calhoun

East Carter

 

Any All Region Coach or Player not participating in the All-Star Game should contact Jim McAlister at jimmcalister116@yahoo.com if they wish to be present to receive their award at the  banquet.  See banquet info above.

 

Players by Region

Region

Player

School

1

Jacqueline Roof

McCracken County

2

Kaylee Tow

Madisonville North Hopkins

3

Katelyn Knott

Apollo

4

Bailey Alexander

Glasgow

5

Kelsey McGuffin

Central Hardin

6

Paige Murphy

Pleasure Ridge Park

7

Jessica Adell

Ballard

8

Bailey Curry

Anderson County

9

Bella Steinle

Ryle

10

Jenna Edwards

George Rogers Clark

11

Kara Howard

Franklin County

12

Sydney Fourman

Southwestern

13

Hagan Burns

South Laurel

14

Michaela Gross

Estill County

15

Casandra Hall

Johnson Central

16

Taylor Wheeler

Boyd County

                                         

Any All Region Coach or Player not participating in the All-Star Game should contact Jim McAlister at jimmcalister116@yahoo.com if they wish to be present to receive their award at the  banquet.  See banquet info above.

Sunday, June 15, 2014—All games at Ballard High School

  The rosters and coaching staffs are listed below.

Senior East Team Coaches

James Burns—South Laurel

 

Geoff Stewart—Boyd Co.

 

Larry Slone—Rowan Co.

 

Brian Deem – Boyle Co.

 

Junior East Team Coaches

Matt Puckett-George Rogers Clark 

 

Tony Sosby—Bourbon Co.

 

Butch Turner—Franklin Co.

 

Danny Upchurch – Wayne Co.

 

Senior West Team Coaches

Jennifer Hunt-Assumption

 

John Embry--Butler Co.

 

Suzanne Cates--Collins HS

 

Ricky Hoffman--Bullitt East

Junior West Team Coaches

Dean Taylor--Eastern HS

 

Butch Bibb--Fern Creek

 

Jon Kasten--Henry Co.

 

Andrew Hundley—Dupont Manual

Players were selected by KSCA Coaches at the East and West Selection Meetings.

The Kentucky Team (that will play against Tennessee) will be selected from the Seniors on the East and West Teams

East Juniors

(Players Confirmed as of June 9)

 

West Juniors

(Players Confirmed as of June 9)

Player

Pos

School

 

Player

Pos

School

Brittany Vandeventer

SS/3B

South Laurel

 

Aly Stanley

OF

Henry Co

Caroline Perkins

OF

Lafayette

 

Amber Foukes

3B

Eastern

Destiny Molden

C/IF

Southwestern

 

Caitlyn Lawson

C

Daviess Co

Haylee Smith

P/SS/C

Notre Dame

 

Chaney Stearns

SS

Marshall Co

Jenna Edwards

P/OF

George Rogers Clark

 

Clare Hachten

OF

Dupont Manual

Kandace Green

C

Bourbon Co

 

Kelsee Henson

OF

McCracken Co

Kennedy Flynn

OF

Estill Co.

 

Kelsey McGuffin

SS

Central Hardin

Kenzi Martin

1B/2B

Boyd Co.

 

Lindsey Barr

SS/1B

Owensboro Catholic

Lora Thompson

P/3B

Boyd Co

 

Maci Brown

P

Henderson Co

Megan Arrasmith

P/1B

Montgomery Co

 

Maddie Hagan

C

Owensboro Catholic

Megan Bretz

C/U

Nicholas Co

 

Maddie Sweeney

3B

Assumption

Megan Griffith

SS/2B/OF

Ashland

 

Madison Kearschner

OF

Ballard

Samantha Luckett

OF/SS

Scott County

 

Madison Mudd

SS

Male

Sarah Rainwater

OF

East Jessamine

 

McKenzie Johnson

SS

Muhlenberg Co

Shelby Shanks

3B/P

Dunbar

 

Mony Matney

P

Green Co

Sophie Robic

OF/IF

Lexington Catholic

 

Rachel Ridolfi

C

McCracken Co

Stephanie Harvey

2B/SS

Dunbar

 

Sara Bibb

1B

Fern Creek

Tori Bell

3B/U

Wayne Co.

 

Tiffany Padon

P

Livingston Central

 

East Seniors

(Players Confirmed as of June 9)

 

West Seniors

(Players Confirmed as of June 9)

Player

Pos

School

 

Player

Pos

School

Ali Crupper

P

Ryle

 

Aeron Smith

C

Greenwood

Bella Steinle

SS

Ryle

 

Alyssa Tarquinio

SS

Assumption

Brooke Williamson

SS/3B

Johnson Central

 

April Pence

P/2B

Central Hardin

Danielle Mason

OF

Boyle Co.

 

Brianna Scott

OF

Green Co

Destinee Arnold

OF

Bourbon Co

 

Caitlin Merritt

P/3B

Livingston Central

Hagan Burns

P/1B

South Laurel

 

Chaselyn Allgeier

OF

Meade Co

Hannah Hart

2B/P

Corbin

 

Hannah Tow

SS/2B

Hopkins Co Central

Haylee Hamm

P

East Jessamine

 

Jacqueline Roof

SS/OF

McCracken Co

Kara Howard

P/1B/3B

Franklin Co.

 

Jessica Adell

OF/P

Ballard

Katelynn Mitchell

C

Lafayette

 

Jessica Nall

OF/P

Central Hardin

Katie Stamper

OF

Scott County

 

Jessica Wireman

P/OF

Male

Laura Finke

SS/OF/C

Notre Dame

 

Katie Young

OF

Allen Co. Scottsville

Lauren Richards

SS

Boyle Co.

 

Kelsey Gravens

C

Bullitt East

Marlee Tevis

P

Scott County

 

Morgan Raymer

P

Bullitt East

Mckenzie Vanover

1B

Ashland

 

Raley Slone

OF

Greenwood

Rachael Ferguson

C/2B

Dunbar

 

Rebecca Miller

C

Holy Cross

Sydney Fourman

1B/P

Southwestern

 

Sydney Cloyd

1B

Collins

Taylor Wheeler

SS

Boyd Co.

 

Tori Lasley

2B

Mercy

 

   --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

All Stars 2013

All Stars 2012

All Stars 2011

All Stars 2010

All Stars 2009

All Stars 2008

All Stars 2007

All Stars 2006

All Stars 2005

All Stars 2004

All Stars 2003

All Stars 2002

All Stars 2001

All Stars 2000

 All Stars 1999- June 19-20, 1999 At Christian Co. High School

Slide Show from 1999 games

1999 West Team

1999 East Team

HOME | KSCA/Hall of Fame | Team Records | Rankings | Tournaments | Members

Message Board | All-State | Region/State | Player of the Week | KY Colleges

 Ky

 Prep Softball

 | KHSAA | Kentucky Weather| Other Links | E-W All Stars