Kentucky Softball Coaches Association

2012 Academic All State Softball Team (Based off the GPA on a 4.0 Scale)

Juniors and Seniors only (Each player has played in 50% of the Varsity Games)

Any errors should be reported to coachgriggs123@yahoo.com

First Team Academic All-State 3.75-4.0

Second Team Academic All State 3.50-3.74

Academic All State Honorable Mention 3.25-3.49

Grades are based on GPA’s through the fall semester.

Listed Alphabetically by School (updated on June 4, 2012). 

 

School

Player

Year in School

Team

 

Adair County

D.J. Ballou

12th

1st

 

Adair County

Haley Burton

12th

1st

 

Adair County

Brianna Bertram

12th

1st

 

Adair County

Elisabeth Smith

12th

1st

 

Adair County

Anna Harris

11th

1st

 

Adair County

Meridith Corbin

12th

2nd

 

Allen County – Scottsville

Macaela Atwell

11th

1st

 

Allen County – Scottsville

Brittany Rippy

11th

1st

 

Allen County – Scottsville

Hannah Guy

12th

1st

 

Allen County – Scottsville

Kelsi Pardue

12th

2nd

 

Allen County – Scottsville

Sandy Young

12th

2nd

 

Allen County – Scottsville

Emily Doss

12th

2nd

 

Allen County – Scottsville

Kinsey Cook

12th

Honorable Mention

 

Anderson County

Lexann Over by

11th

1st

 

Anderson County

Anna Marie Hyatt

11th

1st

 

Anderson County

Mackenzie Peavler

11th

1st

 

Anderson County

Kelsey New

11th

Honorable Mention

 

Anderson County

Hannah Searcy

11th

Honorable Mention

 

Apollo

Mackenzie  Weedman

12th

2nd

 

Apollo

Kimberly  Williams

12th

2nd

 

Apollo

Kayla  Norris

12th

Honorable Mention

 

Assumption

Emily Carmack

12th

1st

 

Assumption

Paige Stopher

11th

1st

 

Assumption

Morgan Foley

12th

2nd

 

Assumption

Carly Barrett

12th

2nd

 

Assumption

Brittany Weaver

11th

2nd

 

Ballard

Bailey Walker

11th

1st

 

Ballard

Madison Wise

12th

2nd

 

Ballard

Katie Kelly

12th

2nd

 

Ballard

Breon Thomas

11th

2nd

 

Barbourville

Lori Callebs

12th

1st

 

Barbourville

Rebecca Bolinger

11th

1st

 

Bell County

Alisha Russell

12th

1st

 

Bell County

Alex Gambrel

12th

1st

 

Bell County

Kendra Taylor

12th

1st

 

Bell County

Haley Goodman

11th

2nd

 

Bell County

Rachel Yeary

12th

Honorable Mention

 

Bell County

Hillary Lowe

11th

Honorable Mention

 

Bourbon County

Hakey Wagner

12th

1st

 

Bourbon County

Lindsey West

12th

1st

 

Bourbon County

Lauren Royse

11th

1st

 

Bourbon County

Stephanie Frederick

12th

2nd

 

Bourbon County

Miranda Ingram

11th

2nd

 

Bowling Green

Amy Kovanda

12th

1st

 

Bowling Green

Tori Dillard

11th

1st

 

Bowling Green

Kathryn Downing

11th

1st

 

Bowling Green

Tessa Lindsey

11th

2nd

 

Bowling Green

Kirby Gooding

11th

2nd

 

Bowling Green

Makenize Brumit

11th

2nd

 

Bowling Green

Brittany Vaughn

11th

2nd

 

Boyle Co. High School

Lindsey Edwards

12th

1st

 

Boyle Co. High School

Cullen Byrne

11th

1st

 

Boyle Co. High School

Hannah Miniard

11th

1st

 

Boyle Co. High School

Kalyn Davis

12th

1st

 

Boyle Co. High School

Heather Hasty

11th

2nd

 

Boyle Co. High School

Elysse Petrie

11th

2nd

 

Bullitt Central

Darian Deaver

11th

1st

 

Bullitt Central

Katie Hutchison

11th

2nd

 

Bullitt Central

Whitney Miller

12th

2nd

 

Butler County

Payton Grubb

11th

1st

 

Butler County

Morgan Manning

11th

1st

 

Butler County

Jazmin Reynolds

11th

1st

 

Butler County

Madeline Drake

11th

2nd

 

Calloway County

Karlee Wilson

12th

1st

 

Calloway County

Taylor Futrell

12th

1st

 

Calloway County

Alyssa Cunningham

12th

1st

 

Calloway County

Lauren Benson

12th

1st

 

Calloway County

Montana Rowland

11th

1st

 

Calloway County

Neely Gallimore

12th

2nd

 

Calloway County

Erin Burton

12th

Honorable Mention

 

Campbellsville

Kelsey Feltner

12th

1st

 

Campbellsville

Amythyst McColley

12th

Honorable Mention

 

Conner High School

Rachel Mowl

11th

1st

 

Conner High School

Katelynn Halcomb

12th

Honorable Mention

 

Conner High School

Paige Volz

12th

Honorable Mention

 

Corbin

Hannah Helm

12th

1st

 

Corbin

Sarah Woolums

11th

1st

 

Danville

Jordyn Perry

12th

1st

 

Danville

Kayla Breitenbach

11th

1st

 

Danville

Emma Breitenbach

11th

1st

 

Danville

Grace Fons

12th

2nd

 

Daviess County

Marissa Massie

12th

1st

 

Daviess County

Alexa Fuqua

11th

1st

 

Daviess County

Caitlin Armstrong

11th

1st

 

Daviess County

Hannah Tipton

12th

2nd

 

Daviess County

Katy Bretschneider

11th

2nd

 

Dupont Manual

Sadie Cohen

11th

1st

 

Dupont Manual

Jessi O’Daniel

12th

1st

 

Dupont Manual

Bethany Mitchell

12th

2nd

 

Dupont Manual

Blythe Magnuson

12th

2nd

 

Dupont Manual

Eliyah Mayfield

11th

2nd

 

Dupont Manual

Madyson Martin

11th

Honorable Mention

 

Dupont Manual

Bailey Macaluso

11th

Honorable Mention

 

East Jessamine

Shaylin Pryse

12th

2nd

 

East Jessamine

McKayla Staton

11th

2nd

 

East Ridge

Cassie Webb

12th

1st

 

East Ridge

Alicia Bentley

11th

1st

 

East Ridge

Tabitha Potter

11th

1st

 

East Ridge

Teena Rowe

11th

1st

 

Eastern

Ashley Moore

12th

1st

 

Eastern

Lauren Guelda

12th

1st

 

Eastern

Kerry Hager

11th

1st

 

Eastern

Casey Smith

11th

2nd

 

Eastern

Danielle Mallory

11th

2nd

 

Eastern

Braelyn Johnson

12

Honorable Mention

 

Eastern

Kelsey Patrick

12

Honorable Mention

 

Estill County

Cassidy Flynn

12th

1st

 

Estill County

Chelsea honchell

12th

1st

 

Estill County

Shelby Arthur

11th

1st

 

Estill County

Taylor Isfort

11th

1st

 

Estill County

Krana Puckett

11th

1st

 

Estill County

Abby Witt

11th

1st

 

Estill County

Ashleigh Puckett

11th

Honorable Mention

 

Estill County

Rachel Robinson

11th

Honorable Mention

 

Fairview

Katie Ritchie

11th

1st

 

Fairview

Erica Cordle

11th

1st

 

Fern Creek

Katelyn Schultz

11th

1st

 

Fern Creek

Kelci Flener

12th

Honorable Mention

 

Fern Creek

Becca Bishop

11th

Honorable Mention

 

Fleming County

Mandy Hord

12th

1st

 

Fleming County

Mandy Boyd

12th

1st

 

Fleming County

Alex James

12th

1st

 

Fleming County

Celena Wagner

11th

1st

 

Fleming County

Paige Hurst

11th

2nd

 

Fleming County

Abby Miller

11th

Honorable Mention

 

Franklin Co.

Macy Johnson

11th

1st

 

Franklin Co.

Ashli Mayes

12th

1st

 

Franklin Co.

Alexa Ferrell

12th

1st

 

Franklin Co.

Emmy King

11th

Honorable Mention

 

George Rogers Clark

Amber Kidd

11th

1st

 

George Rogers Clark

Rebecca Strange

12th

2nd

 

Glasgow

Blair Dennison

12th

1st

 

Glasgow

Micha Elmore

12th

1st

 

Glasgow

Haley Perkins

12th

1st

 

Glasgow

Shelby Ray

12th

1st

 

Glasgow

Kelsey Greer

11th

1st

 

Grant County

Gwen Macadams

11th

1st

 

Grant County

Erica Stith

12th

2nd

 

Grant County

Kayla Cummins

11th

2nd

 

Grant County

Mackenzie Matt

11th

Honorable Mention

 

Grayson County

Claire Crawford

12th

1st

 

Grayson County

Victoria Decker

12th

1st

 

Grayson County

Jessika Young

11th

1st

 

Grayson County

Jordan Decker

12th

2nd

 

Grayson County

Amber Dotson

11th

2nd

 

Grayson County

Cathy Langley

12th

Honorable Mention

 

Green County

Raylen Walker

11th

1st

 

Green County

Maddie Sidebottom

11th

1st

 

Green County

Rachel Marr

11th

1st

 

Green County

Summer Rattliff

12th

2nd

 

Greenwood

Ainsley Crawford

11th

1st

 

Greenwood

Emily Gravette

11th

1st

 

Harrison County

Lucinda Boyers

12th

1st

 

Harrison County

Ashley Coppage

11th

1st

 

Harrison County

Emalee Little

12th

2nd

 

Hazard

Kelsie Handshoe

11th

1st

 

Hazard

Elizabeth Ratliff

11th

1st

 

Hazard

Cheyenna Kilburn

11th

2nd

 

Heath

Allison Garrett

12th

1st

 

Heath

Cristen Hagood

11th

1st

 

Heath

Chaney Long

11th

1st

 

Heath

Jessica Reedy

11th

1st

 

Henderson County

Lexi Skelton

12th

2nd

 

HendersonCounty

Delaney Johnson

11th

Honorable Mention

 

Henry Clay

MacKenzie Claus

11th

1st

 

Henry Clay

Rachael Curnutte

11th

1st

 

Henry Clay

Brittany Sears

11th

1st

 

Henry Clay

Riley Stokes

11th

1st

 

Henry Clay

Sarah Mathis

12th

Honorable Mention

 

Henry County 

Allyson Vaughn

12th

1st

 

Henry County

Kelsey Thomas

12th

1st

 

Henry County

Krista Deburger

11th

1st

 

Henry County

Amanda Wilson

12th

2nd

 

Henry County

Mckenzie Clifford

12th

2nd

 

Henry County

Samantha Head

11th

2nd

 

Henry County

Katie Mathis

12th

Honorable Mention

 

Hopkins County Central

Ashley Flener

12th

1st

 

Hopkins County Central

Taylor Childress

11th

1st

 

Hopkins County Central

Mackenzie Taylor

12th

1st

 

Hopkins County Central

Jordan McNary

11th

Honorable Mention

 

Hopkins County Central

Kaylee Smith

11th

Honorable Mention

 

Jeffersontown

Shelby Kilgore

12th

1st

 

Jeffersontown

Lynzee Rice

12th

1st

 

Jeffersontown

McKenna Brinley

11th

2nd

 

Jeffersontown

Summer Ford

12th

Honorable Mention

 

Jenkins

Ashley Wright

12th

1st

 

Jenkins

Kayla Stambaugh

12th

1st

 

Jenkins

Ally Depriest

11th

2nd

 

Jenkins

Ashley Niece

11th

2nd

 

Johnson Central

Kasi Watson

12th

1st

 

Johnson Central

Aly Webb

11th

1st

 

Johnson Central

Logan Cline

12th

Honorable Mention

 

Johnson Central

Chloe Blair

11th

Honorable Mention

 

Kentucky Country Day

Shelbi Hendricks

12th

1st

 

Kentucky Country Day

Katie Scharf

11th

1st

 

Kentucky Country Day

Cat Gallagher

11th

1st

 

Lafayette

Emily Kincaid

12th

1st

 

Lafayette

Brittany Sims

12th

1st

 

Lafayette

Abbie Bowling

11th

1st

 

Lafayette

Jamie Vescio

11th

1st

 

LaRue County

Megan Smith

12th

1st

 

LaRue County

Kayla Skaggs

11th

1st

 

Lawrence County

Taylor Porter

11th

1st

 

Lawrence County

Kristen Caudill

11th

1st

 

Lawrence County

Josie Hardin

11th

2nd

 

Lawrence County

Hali Adams

11th

2nd

 

Lexington Catholic

Jessica Ringlein

11th

1st

 

Lexington Catholic

Molly Dawson

11th

2nd

 

Lexington Catholic

Devin Walden

12th

Honorable Mention

 

Lexington Catholic

Ashley Baker

11th

Honorable Mention

 

Livingston Central

Kaitlynn Brooks

12th

1st

 

Livingston Central

Jerica Gilbert

12th

1st

 

Livingston Central

Emily Jenkins

11th

1st

 

Livingston Central

Destiny Lee

11th

1st

 

Livingston Central

Courtney Walker

11th

1st

 

Livingston Central

Britany Morrow

11th

2nd

 

Lloyd Memorial High School

Staci Stewart

12th

1st

 

Lloyd Memorial High School

Sarah Rudd

12th

2nd

 

Lone Oak

Nicole Walker 

12th

1st

 

Lone Oak

Whitney Apery

12th

1st

 

Lone Oak

Alex Sohl

12th

1st

 

Lone Oak

Sarah Krueter

11th

1st

 

Lone Oak

Amy Sorensen

11th

2nd

 

Louisville Holy Cross

Katie Pelle

11th

1st

 

Louisville Holy Cross

Alayna LaPaille

12th

2nd

 

Louisville Holy Cross

Chelsey Frith

11th

2nd

 

Louisville Holy Cross

Maddison Ray

11th

2nd

 

Louisville Holy Cross

Katelynn Heines

11th

2nd

 

Louisville Male

Ally Miozza

11th

1st

 

Louisville Male

Taylor Messex

12th

1st

 

Louisville Male

Haley Vize

12th

1st

 

Louisville Male

Mandy Johnson

11th

1st

 

Louisville Male

Jessica Solomon

12th

Honorable Mention

 

Louisville Male

Samantha Foust

12th

Honorable Mention

 

Louisville Male

Madi Phillips

12th

Honorable Mention

 

Madison Central

Ashley McQuarter

11th

1st

 

Madison Central

Mackenzie Humphrey

11th

1st

 

Madison Central

Kelsey Stinson

12th

2nd

 

Madison Central

Kristen Congleton

12th

2nd

 

Madison Central

Morgan Winkler

12th

Honorable Mention

 

Madison Central

Kristen Spillman

11th

Honorable Mention

 

Madison Central

Chelsea Roberts

11th

Honorable Mention

 

Madisonville North Hopkins

Morgan Hestand

12

1st

 

Madisonville North Hopkins

Kyleigh Taylor

12th

2nd

 

Madisonville North Hopkins

Karah Gill

12th

Honorable Mention

 

Magoffin County

Julieann Helton

12th

1st

 

Magoffin County

Chelsey Cole

12th

1st

 

Magoffin County

Linzi Watson

11th

1st

 

Magoffin County

Haley Campbell

11th

1st

 

Marshall County

Allee Moore

12th

1st

 

Marshall County

Buzz Ray

11th

1st

 

Marshall County

Mallory Young

11th

1st

 

Marshall County

Tayler Riley

11th

2nd

 

Martha Layne Collins

Amanda Buresh

12th

1st

 

Martha Layne Collins

Sara Chambers

12th

1st

 

Martha Layne Collins

Alex Baker

11th

1st

 

Martha Layne Collins

Lauren Shepherd

11th

1st

 

Martha Layne Collins

Jeneca Thomas

12th

2nd

 

Martha Layne Collins

Bailey Rankin

11th

2nd

 

Martha Layne Collins

Rebecca Mouser

12th

Honorable Mention

 

Meade County

Amanda Logsdon

12th

1st

 

Meade County

Abby Ledford ( MGR)

12th

1st

 

Meade County

Jessie Arnold

11th

1st

 

Meade County

Megan Aebersold

11th

1st

 

Meade County

Brittany Lancaster

12th

2nd

 

Meade County

Helina Hardin

12th

2nd

 

Mercer County

Stacia Bryant

12th

1st

 

Mercer County

Taylor Readnower

12th

2nd

Mercer County

Megan Hilbert

11th

2nd

 

 

Mercer County

Allyson Rowland

12th

Honorable Mention

 

Mercer County

Jordyn Harley

12th

Honorable Mention

 

Mercer County

Taylor Schroader

11th

Honorable Mention

 

 

Mercy Academy

Aubrey Meiners

11th

1st

 

Mercy Academy

Morgan Meyer

11th

1st

 

Mercy Academy

Caroline Keck

11th

1st

 

Mercy Academy

Lexie Ratterman

11th

1st

 

Mercy Academy

Hayley Twyman

11th

2nd

 

Mercy Academy

JJ Francis

12th

Honorable Mention

 

Mercy Academy

Morgan Ellington

12th

Honorable Mention

 

Metcalfe County

Tayler McMurtrey

11th

1st

 

Metcalfe County

Sarah Garrett

11th

1st

 

Metcalfe County

Riley Eskridge

11th

2nd

 

Metcalfe County

Kelsey Reece

11th

Honorable Mention

 

Montgomery County

Emily White

12th

1st

 

Montgomery County

Sarah Walters

12th

1st

 

Montgomery County

Karlee Willoughby

12th

1st

 

Montgomery County

Sydney Marshall

12th

1st

 

Montgomery County

Madison Oaks

11th

1st

 

Montgomery County

Destiney Taul

12th

2nd

 

Murray

Morgan Huston

1st

 

Murray

Julia Curtis

2nd

 

Murray

Bethany Sholar

Honorable Mention

 

Murray

Eva Moore

Honorable Mention

 

Nelson County

Rachel Michelle Proctor

12th

1st

 

Nelson County

Charessa Brooke Coomes

11th

2nd

 

Nicholas County

Jania Wagoner

12th

1st

 

Nicholas County

McKenzie Hopkins

12th

1st

 

Nicholas County

Shannon Bretz

11th

1st

 

Nicholas County

Laurel Hughes

11th

1st

 

Nicholas County

Adrienne Letcher

11th

1st

 

Nicholas County

Reesa Martin

11th

1st

 

Nicholas County

Shelby Wade

11th

1st

 

Nicholas County

Emily Curran

12th

2nd

 

North Hardin

Sierra Hall

12th

1st

 

North Hardin

Brittanie Mahanna

11th

1st

 

North Hardin

Leah Shartzer

11th

2nd

 

North Laurel

Sidney Herrell

11th

1st

 

North Laurel

Farris Strong

11th

1st

 

North Laurel

Emily Sears

11th

1st

 

North Oldham

Caitlin Francesconi

11th

1st

 

North Oldham

Veronica Hornback

12th

2nd

 

Owen County

Lynsey Farrar

11th

1st

 

Owen County

Courtney Waldrop

11th

1st

 

Owen County

Miranda Owens

12th

1st

 

Owen County

Katelyn Sutherland

11th

2nd

 

Owen County

Lindsey Robertson

12th

Honorable Mention

 

Owen County

Hannah Neeley

11th

Honorable Mention

 

Owensboro Catholic

Hayley Frey

11th

1st

 

Owensboro Catholic

Brittany Murphy

11th

2nd

 

Owensboro Catholic

Emily Woodward

12th

Honorable Mention

 

Paintsville

Grace Mills

12th

1st

 

Paintsville

Megan Jones

12th

2nd

 

Paintsville

Maria Lemaster

11th

2nd

 

Paintsville

Kelly Perdue

11th

2nd

 

Paris

K.K. Shepherd

12th

1st

 

Paris

Alexis Tye

11th

1st

 

Paris

Karissa Devary

12th

2nd

 

Paul Laurence Dunbar

Kaitlyn Elias

11th

1st

 

Paul Laurence Dunbar

Katherine Lawson

11th

1st

 

Paul Laurence Dunbar

Emily Norton

11th

Honorable Mention

 

Perry County Central

Melia Kemper

12th

1st

 

Perry County Central

Whitney Back

11th

1st

 

Perry County Central

Shaelyn Eversole

11th

1st

 

Perry County Central

Hannah Johnson

11th

1st

 

Perry County Central

Pam Sebastian

11th

1st

 

Perry County Central

Mikayla Hall

11th

1st

 

Perry County Central

Morgan Combs

12th

2nd

 

Pikeville

Lindsey Isner

12th

1st

 

Pikeville

Morgan Curry

12th

1st

 

Pikeville

Emily Hall

12th

1st

 

Pikeville

Sara Biery

11th

1st

 

Pikeville

Amber Sexton

11th

1st

 

Pikeville

Aileah Bartley

11th

2nd

 

Pikeville

Heather Maynard

12th

Honorable Mention

 

Pikeville

Sarah Lucas

12th

Honorable Mention

 

Pikeville

Cassie Huff

12th

Honorable Mention

 

Pleasure Ridge Park

Morgan Hart

12th

1st

 

Pleasure Ridge Park

Jessica Mikel

12th

1st

 

Pleasure Ridge Park

Tabitha Mikel

12th

1st

 

Pleasure Ridge Park

Rachel Fox

11th

1st

 

Pleasure Ridge Park

Autumn McDuffie

11th

1st

 

Pleasure Ridge Park

Holly Morris

12th

2nd

 

Powell County

Ashleigh Bolduc

12th

1st

 

Powell County

Shaylan Mays

12th

1st

 

Powell County

Kayla Goodwin

12th

1st

 

Powell County

Shawnda Maynard

12th

1st

 

Pulaski County

Natasha McKinney

11th

1st

 

Pulaski County

Taylor Brock

11th

2nd

 

Pulaski County

Sarah Howard

11th

Honorable Mention

 

Reidland

Erica Howard

12th

1ST

 

Reidland

Rachael Dodd

12th

1st

 

Reidland

Christina Winsett

12th

2nd

 

Reidland

Maegan Freeman

12th

Honorable Mention

 

Reidland

Hope Davidson

11th

Honorable Mention

 

Rockcastle County

Katelyn Blair

12th

1st

 

Rockcastle County

Katie Cowan

12th

1st

 

Rockcastle County

Holly Ham

12th

1st

 

Rockcastle County

Samantha Payne

11th

1st

 

Rockcastle County

Lindsey Northern

12th

Honorable Mention

 

Rockcastle County

Jaclyn Wolfe

12th

Honorable Mention

 

Ryle

Sydney Langsdale

12th

1st

 

Ryle

McKell Oliverio

11th

1st

 

Ryle

Kate Rouse

12th

2nd

 

Sacred Heart

Rebecca Sears

12th

1st

 

Sacred Heart

Melissa Hammer

11th

1st

 

Sacred Heart

Ellen Nusbaum

12th

2nd

 

Sacred Heart

Cori Hosch

11th

2nd

 

Sacred Heart

Nikki Schuering

12th

Honorable Mention

 

Scott County

Michal Luckett

11th

1st

 

Scott County

Abby Lowry

11th

1st

 

Scott County

Megan Glover

12th

2nd

 

Scott County

Kaitlyn Spears

12th

2nd

 

Scott County

Jordan Franchino

11th

2nd

 

Scott County

Elaina Johnson

11th

2nd

 

Scott County

Kelsey Crowe

11th

2nd

 

Scott County

Amanda Atkins

11th

Honorable Mention

 

Shelby County

Keaton Jesse

11th

2nd

 

Shelby County

Haley Powell

12th

Honorable Mention

 

Shelby Valley

Sarah Cool

11th

1st

 

Shelby Valley

Kimberly Taylor

11th

1st

 

Silver Grove

Payton Govan

12th

1st

 

Silver Grove

Allison Miller

11th

Honorable Mention

 

Silver Grove

Kirsten Cox

11th

Honorable Mention

 

Simon Kenton

Courtney Morgan

12th

1st

 

Simon Kenton

Madison Johnson

12th

1st

 

Simon Kenton

Andrea Key

11th

1st

 

Simon Kenton

Caitlin Turner

11th

1st

 

Simon Kenton

Erica Lang

11th

1st

 

Simon Kenton

Stephanie Spencer

12th

2nd

 

Simon Kenton

Emily Collins

12th

2nd

 

Simon Kenton

Jamie Draud

11th

2nd

 

Somerset

Kirstchen Roberts

11th

1ST

 

Somerset

Bethany Edwards

11th

2ND

 

Somerset

Lauren Rice

11th

2nd

 

South Laurel

Haylie Burns

12th

1st

 

South Laurel

Destinee Fisher

12th

1st

 

South Laurel

Amber Hyde

11th

1st

 

South Laurel

Laura Williams

11th

1st

 

South Laurel

Casie Finley

12th

Honorable Mention

 

South Laurel

Megan Smith

11th

Honorable Mention

 

South Warren

Taylor Proctor

12th

1st

 

South Warren

Katlyn Edwards

12th

1st

 

South Warren

Sloane Stuart

12th

1st

 

Tates Creek

Carleigh Adams

12th

1st

 

Tates Creek

Cressa Fryrear

11th

Honorable Mention

 

Taylor County

Haley Franklin

11th

1st

 

Taylor County

Hannah Milby

12th

1st

 

Taylor County

Brenna Beams

11th

1st

 

Taylor County

Courtney Hunt

12th

1st

 

Taylor County

Kaylin Hughes

12th

Honorable Mention

 

Taylor County

Shelby Johnson

11th

Honorable Mention

 

Trimble County

McKenzie Dunlap

12th

1st

 

Trimble County

Katie Temple

12th

1st

 

Trimble County

Emily Black

12th

1st

 

Trimble County

Leyna Ritter

11th

1st

 

Trimble County

Hannah Roberts

11th

1st

 

Union County

Raven Sprague

12th

1st

 

Union County

Abby Hosman

11th

1st

 

Union County

Michaela Sherman

11th

1st

 

Union County

Haley Ogletree

11th

1st

 

Union County

Mallory Warmack

11th

2nd

 

Walton-Verona

Kirstin Anderson

12th

1st

 

Walton-Verona

Jessica Gregg

12th

2nd

 

Walton-Verona

Taylor Roth

11th

2nd

 

Walton-Verona

Kelsey Mosier

12th

Honorable Mention

 

Walton-Verona

Amber Watkins

12th

Honorable Mention

 

Warren Central

Hannah King

11th

1st

 

Warren Central

Kaela Cornelius

12th

1st

 

Warren Central

Bailry Hawkins

11th

2nd

 

Wayne County

Jesslen Upchurch

11th

1st

 

Wayne County

Brianna Upchurch

12th

2nd

 

Wayne County

Tandra Prince

12th

Honorable Mention

 

Woodford Co

Catie Fletcher

12th

1st

 

Woodford Co

Andrea Graham

12th

1st

 

Woodford Co

Merry Krueger

11th

1st

 

Woodford Co

Rachel McCoy

11th

1st

 

Woodford Co

Kayla Clem

11th

2nd

 

Woodford Co.

Darrian Jamison

12th

1st

 

 

2011 Academic All State

2010 Academic All State

2009 Academic All State

2008 Academic All State

2007 Academic All State

2006 Academic All State

2005 Academic All State

2004 Academic All State

2003 Academic All State 

HOME | KSCA/Hall of Fame | Team Records | Rankings | Tournaments | Members

Message Board | All-State | Region/State | Player of the Week | KY Colleges

 Ky Prep Softball | KHSAA | Kentucky Weather| Other Links | E-W All Stars