Kentucky Softball Coaches Association

2010 Academic All State Softball Team (Based off the GPA on a 4.0 Scale)

Juniors and Seniors only (Each player has played in 50% of the Varsity Games)

Any errors should be reported to coachgriggs123@yahoo.com

First Team Academic All-State 3.75-4.0

Second Team Academic All State 3.50-3.74

Academic All State Honorable Mention 3.25 3.49

This is not a final list.  It will be updated as the information is sent. 

Grades are based on GPA’s through the fall semester.

Listed Alphabetically by School (updated on September 19, 2010). 

School

Player

Year in School

Team

Adair Co.

McKenzie Martin 

11

1st

Allen Co. Scottsville

Caley Melton

12

1st

Allen Co. Scottsville

Raissa Stovall

12

1st

Allen Co. Scottsville

Allison Murley

11

1st

Allen Co. Scottsville

Allison Pedigo

11

1st

Allen Co. Scottsville

Amanda Wood

11

1st

Allen Co. Scottsville

Brooke Stovall

11

1st

Allen Co. Scottsville

Catie Yates

11

1st

Allen Co. Scottsville

Courtney Bullington

11

1st

Allen Co. Scottsville

Macey Cornwell

11

1st

Allen Co. Scottsville

Morghen Prock

11

Honorable Mention

Allen Co. Scottsville

Taylor Borders

11

Honorable Mention

Anderson Co.

Lauren Brown

12

1st

Anderson Co.

Brook Collins

12

2nd

Anderson Co.

Christina Harvey

12

2nd

Anderson Co.

KK Fitzpatrick

12

2nd

Anderson Co.

Courtney Turpin

12

Honorable Mention

Anderson Co.

Karrah Bottoms

12

Honorable Mention

Apollo

Paige  Knott

12

1st

Apollo

Chelsea Riney

12

2nd

Apollo

Chassidy McNeely

11

Honorable Mention

Assumption

Allison May

12

1st

Assumption

Laura Carmack

12

1st

Assumption

Shayla Carter

11

1st

Assumption

Shelby Janes

11

1st

Ballard

Emily Hammer

12

1st

Ballard

Jordan Wise

11

1st

Ballard

Mallory Stein

11

1st

Ballard

Nicole Heitz

12

2nd

Ballard

Sarah Frazer

12

2nd

Ballard

Shelby Davis

12

2nd

Ballard Memorial

Candice Draper

12

1st

Ballard Memorial

Shannon Tubbs

12

1st

Ballard Memorial

Molly Hargrove

12

Honorable Mention

Barren Co.

Brook Rucker

12

1st

Barren Co.

Alissa Hampton

12

2nd

Barren Co.

Hailey Vernon

11

2nd

Barren Co.

Megan Heisler

11

2nd

Barren Co.

Taylor Owen

11

Honorable Mention

Bath County

Hayley Sanders

12

1st

Bath County

Suzanne Hawkins

12

1st

Bath County

Brittany Bailey

11

1st

Bath County

Chelsey McDermott

11

1st

Bath County

Kara Collins

11

1st

Bath County

Lindsay Stull

11

1st

Bath County

Krista Charles

12

Honorable Mention

Bell Co.

Mikaela Robbins

12

1st

Bell Co.

Jenny Rose

12

2nd

Bell Co.

Jamie Collins

11

2nd

Bishop Brossart

Erin Holtz

12

1st

Bishop Brossart

Chelsie Brewer

11

1st

Bishop Brossart

Lindsey Brossart

11

1st

Bishop Brossart

Carmen Enzweiler

11

1st

Bishop Brossart

Lindsey Griffith

11

1st

Bishop Brossart

Alicia Miller

11

2nd

Bishop Brossart

Natalie Woeste

11

2nd

Bishop Brossart

Paige Baynum

12

Honorable Mention

Boyle Co.

Emily Donlon

12

1st

Boyle Co.

Tara Allen

12

1st

Boyle Co.

Cheyenne Brumbaugh

11

Honorable Mention

Boyle Co.

Molly Preston

11

Honorable Mention

Bracken Co.

Jaclyn Crawford

12

1st

Bracken Co.

Katelyn Meyer

12

1st

Bracken Co.

Allana Ahrens

11

1st

Bracken Co.

Hannah Brough

11

1st

Bracken Co.

Brooke Riggs

12

2nd

Bracken Co.

Kamon Berry

12

2nd

Bracken Co.

Hannah Haight

12

Honorable Mention

Breckinridge Co.

Jennay Dugan

12

1st

Breckinridge Co.

Hannah Horton

11

1st

Breckinridge Co.

Jennifer Jeffries

11

1st

Breckinridge Co.

Julie Jarboe

11

Honorable Mention

Breckinridge Co.

Savannah Murphy

11

Honorable Mention

Bullitt Central

Kamber McKnight

11

1st

Burgin

Elizabeth Harlow 

12

1st

Burgin

Paisley Carey

12

1st

Burgin

Abbey Worley

11

2nd

Burgin

Halee Jackson

11

2nd

Burgin

Sharilyn Owens

11

2nd

Butler

Jordan Nolley

12

1st

Butler

Wendy Vincent

12

1st

Butler

Rebecca Carroll

11

1st

Butler

Kelsey Hicks

11

2nd

Butler

Krista Adams

11

2nd

Butler

Megan Cureton

11

2nd

Butler Co.

Brittany Evans

12

1st

Butler Co.

Heather Jennings

12

1st

Butler Co.

Kristin Palmer

12

1st

Butler Co.

CheyAnne Gaskey

11

1st

Calloway Co.

Kristin Boggess

11

1st

Calloway Co.

Ashton Futrell

12

2nd

Calloway Co.

Brittany Fox

12

2nd

Calloway Co.

Whitney Gardner

12

2nd

Calloway Co.

Lindsey Rucker

11

2nd

Calloway Co.

Taylor Armstrong

11

Honorable Mention

Calvary Christian

Samantha Victor

11

2nd

Calvary Christian

Ashley Francis

11

2nd

Calvary Christian

Liz Niehaus

 

11

1st

Calvary Christian

Kara Heineman

 

12

2nd

Campbellsville

Melanie Brockman

11

1st

Campbellsville

Karissa Atkinson

11

Honorable Mention

Campbellsville

Mary Brower

11

Honorable Mention

Casey Co.

Dani Livasy

11

1st

Casey Co.

Sarah Wilkey

11

1st

Casey Co.

Kasey Wethington

11

2nd

Christian Co.

Carly P’Pool

12

1st

Christian Co.

Griffin Joiner

11

1st

Christian Co.

Kayla Wade

11

1st

Christian Co.

Casey Hayes

12

2nd

Christian Co.

Hannah Driver

12

2nd

Christian Co.

Stacey Harbold

12

Honorable Mention

Christian Co.

Casey Castile

11

Honorable Mention

Corbin

Allison Woolums

12

1st

Corbin

Morgan Brock

11

1st

Corbin

Angelica Howard

11

2nd

Corbin

Kayla Kuhl

11

2nd

Corbin

Sarah Hill

11

Honorable Mention

Danville

Anna Meurer

12

1st

Danville

Becki Rose

12

1st

Danville

Evie Frederick

12

1st

Danville

Katie Wood

11

1st

Danville

McKenzie Wood

11

1st

Dawson Springs

Emilee Workman

12

1st

Dawson Springs

Kelsey Beshears

12

1st

Dawson Springs

Brittany Bigham

11

1st

Dupont Manual

Becca Jackowitz

12

1st

Dupont Manual

Kara Hancock

12

1st

Dupont Manual

Mahtab Forouzandeh

12

1st

Dupont Manual

Mallory Scanlon

12

1st

Dupont Manual

Abby Lenhart

12

2nd

Dupont Manual

Taylor Steff

12

2nd

Dupont Manual

Lorraine Carner

11

Honorable Mention

Dupont Manual

Taylor Zuberer

11

Honorable Mention

East Jessamine

Bethany Davis

11

1st

East Jessamine

Kayla Hall

11

2nd

East Jessamine

Danielle Boston

11

Honorable Mention

East Ridge

Breanna Bentley

12

1st

East Ridge

Hollie McCarty

11

1st

East Ridge

Makyla Epling

11

1st

East Ridge

Caitlin Conley

12

2nd

East Ridge

Whitney Mullins

11

2nd

Eastern

Kelsey Hager

12

1st

Eastern

Ariana Gei

12

2nd

Eastern

Elizabeth Moseley

11

2nd

Eastern

Katie Bunch

11

2nd

Eastern

Katie Sutherland

11

2nd

Edmonson Co.

Jordan Simon    

12

1st

Edmonson Co.

Allie Newton      

11

1st

Edmonson Co.

Katlyn Vincent   

11

2nd

Estill Co.

Jodi Dawes

12

1st

Estill Co.

Morgan Johnson 

12

1st

Estill Co.

Hailey Dawes

11

1st

Estill Co.

Kara Singleton

11

1st

Estill Co.

April Hall 

12

2nd

Estill Co.

Lyda Arvin

12

2nd

Estill Co.

Morgen Noland 

12

2nd

Estill Co.

Shayla Brinegar

12

2nd

Fairview

Hannah Daniel

12

1st

Fairview

Abby Daniel

11

1st

Fleming Co.

Amber Ruark

12

1st

Fleming Co.

Haley Doyle

11

1st

Fleming Co.

Victoria Sergent

11

1st

Fleming Co.

Chelsea Kaenzig

12

2nd

Fleming Co.

Kayla Brown

11

2nd

Fleming Co.

K-Osha Puente

11

Honorable Mention

Franklin Co.

Chelsea Brown

11

1st

Franklin Co.

Emily Hampton

11

1st

Franklin Co.

McKenzie Welch

11

2nd

Franklin Co.

Lacinda Hack

11

Honorable Mention

Franklin Simpson

Emilee Dyer

11

1st

Franklin Simpson

Karla Wimpee

11

1st

Franklin Simpson

Mallory Johnson

11

1st

Garrard Co.

Jessica Morris

12

2nd

Garrard Co.

Jessica Speake

12

2nd

Garrard Co.

Haley Meadows

11

2nd

Garrard Co.

Amanda Leopold

12

Honorable Mention

George Rogers Clark

Kayla Jones

12

1st

George Rogers Clark

Amy Haggard

11

1st

George Rogers Clark

Caitlin Collins

11

1st

George Rogers Clark

Megan Bealert

11

1st

George Rogers Clark

Shamy Williams

11

1st

George Rogers Clark

Morgan Woosley

12

2nd

George Rogers Clark

Alli Martin

11

2nd

Grant Co.

Katie Price

11

2nd

Grant Co.

Madison Goderwis

12

Honorable Mention

Grant Co.

Katelyn Roy

11

Honorable Mention

Green Co.

Becca Bush

12

1st

Green Co.

Jade Hayes

11

1st

Greenwood

Erin Napier

11

1st

Greenwood

Elizabeth Jordan

11

2nd

Hancock Co.

Mackenzie Johnson

12

1st

Hancock Co.

Taylor Wroe

12

1st

Hancock Co.

Carli Mosby

11

1st

Hancock Co.

Chelsea Wimmer

11

1st

Hancock Co.

Sara Morgan

11

1st

Harrison Co.

Rachel Hatfield

12

Honorable Mention

Heath

Kelleigh Jones

12

1st

Heath

Caroline Webb

11

1st

Heath

Emily Montgomery

12

Honorable Mention

Henderson Co.

Morgan Ralph

12

1st

Henderson Co.

Morgan Ralph

12

1st

Henderson Co.

Amber Pendergraft

11

1st

Henderson Co.

Makenzie Buchannan

11

2nd

Henderson Co.

Ashley Crooke

11

Honorable Mention

Henderson Co.

Kayla Jennings

11

Honorable Mention

Henderson Co.

Lauren Rodgers

11

Honorable Mention

Holmes

Megan Bohman

12

1st

Holy Cross – Louisville

LeeAnn Geraghty

12

1st

Holy Cross – Louisville

Chelsey Blair

11

1st

Holy Cross – Louisville

Angela Moseley

12

2nd

Holy Cross – Louisville

Olivia Moore

12

2nd

Holy Cross – Louisville

Rachel Richardson

12

Honorable Mention

Hopkins County Central

Taylor Crawley

12

1st

Hopkins County Central

Ali Austin

11

1st

Hopkins County Central

Courtney Traylor

11

2nd

Hopkins County Central

Olivia Yandall

11

Honorable Mention

Hopkinsville

Callie Tackett

11

1st

Hopkinsville

Rachael Thomas

11

1st

Hopkinsville

Brittany Castle

11

Honorable Mention

Hopkinsville

Taylor Underwood

11

Honorable Mention

Jenkins

Ali Goff

12

1st

Jenkins

Hillary Brashear

12

1st

Jenkins

Sierra Kiser

11

2nd

Jenkins

Emily Walker

12

Honorable Mention

Jenkins

Sarah Belcher

12

Honorable Mention

Jenkins

Leshia Fleming

11

Honorable Mention

Johnson Central

Cara Richardson

12

1st

Johnson Central

Paige Spriggs

11

1st

Johnson Central

Sarah Williams

11

1st

Johnson Central

Christiana Robinson

12

2nd

Johnson Central

Megan Lewis

11

2nd

Johnson Central

Jessica Jude

12

Honorable Mention

Lafayette

Alyssa Oakley

11

1st

Lafayette

Heather Oakley

12

2nd

Lafayette

Cassidy Taylor

11

2nd

Larue Co.

Emily Boone

12

1st

Larue Co.

Cassady Crim

11

1st

Larue Co.

Emily Dewitt

11

1st

Larue Co.

Lyndsay Whitlock

11

1st

Larue Co.

Valerie Whitlock

11

1st

Larue Co.

Ellen Huff

11

Honorable Mention

Larue Co.

Halie Starwalt

11

Honorable Mention

Lexington Catholic

Hannah Simms

12

1st

Lexington Catholic

Beth Mueller

11

1st

Lexington Catholic

Rachel Hollembaek

12

2nd

Lexington Catholic

Lindsay Griggs

11

2nd

Lexington Catholic

Beth Roth

11

Honorable Mention

Lloyd Memorial

Jessi Fulmer

11

1st

Lloyd Memorial

Allison Martin

11

2nd

Lloyd Memorial

Kearstin Mains

11

2nd

Madison Central

Brislyn Sizemore

12

1st

Madison Central

Christina Ciolek

12

1st

Madison Central

Taylor Covington

12

1st

Madison Central

Ashleigh Livingston

11

1st

Madison Central

Michele Smith

11

2nd

Male

Megan Martiny

12

1st

Male

Ashley Crabtree

11

1st

Male

Miranda Malone

12

2nd

Male

Christina Davis

12

Honorable Mention

Marshall Co.

Anna Maziarka

12

2nd

Marshall Co.

Landon Lovett

11

2nd

Marshall Co.

Ashley Denfip

11

Honorable Mention

Meade Co.

Mallory Wathen

12

1st

Meade Co.

Erin Benton

11

1st

Meade Co.

Kristen Benton

11

1st

Meade Co.

Raymie Greenwell

11

1st

Meade Co.

Scarlett Powers

11

1st

Meade Co.

Erin Sireno

12

Honorable Mention

Meade Co.

Chelsea Cummings

11

Honorable Mention

Mercer Co.

Hannah McKenzie

12

2nd

Mercer Co.

Courtney True

11

Honorable Mention

Mercy

Chelsea Meiners

12

1st

Mercy

Paige French

12

1st

Mercy

Peyton French

12

1st

Mercy

Amanda Schumacher    

11

1st

Mercy

Brandi Ratterman           

11

1st

Mercy

Kelsey Wood

11

1st

Mercy

Katie Kissel

11

Honorable Mention

Metcalfe Co.

Christie Jewell

11

1st

Metcalfe Co.

Katie Hodges

11

1st

Metcalfe Co.

Stefanie Tudor

11

1st

Metcalfe Co.

Kara Reece 

12

2nd

Middlesboro

Kacie Powers

11

Honorable Mention

Montgomery Co.

Lani Moala

12

1st

Montgomery Co.

Paige Compton

12

1st

Montgomery Co.

Erin Charles

11

2nd

Montgomery Co.

Jordyn Willoughby

11

Honorable Mention

Morgan Co.

Lara Hembree

12

1st

Morgan Co.

Kelsey Prater

11

2nd

Morgan Co.

Rickayla Ison

12

Honorable Mention

Muhlenberg Co.

Meagan Sallee

12

1st

Murray

Chelcie Winchester

12

1st

Murray

Emily Benson

12

1st

Murray

Jacqueline Vilardo

12

1st

Murray

Sarah Crouch

12

1st

Murray

Amanda Winchester

11

1st

Murray

Carolina Covington

11

1st

Murray

Lauren Dieleman

11

1st

Murray

Tayler Alvey

11

1st

Murray

Melissa Shoulberg

12

Honorable Mention

Murray

Jacqueline "Jax" Richardson

11

Honorable Mention

Newport Catholic

Danielle Hausfeld

11

1st

North Hardin

Amy Hedrick

12

1st

North Hardin

Cynthia McManus

12

1st

North Hardin

Andrea Whelan

11

2nd

North Hardin

Jessica Jenkins

11

2nd

North Hardin

Beth Fariello

12

Honorable Mention

North Hardin

Jessie Shartzer

12

Honorable Mention

North Oldham

Bailey Campbell

12

Honorable Mention

North Oldham

Elizabeth Young

11

Honorable Mention

Ohio County

Hali Gaither

12

1st

Ohio County

Gabby Geary

12

2nd

Ohio County

Beth Gill

11

2nd

Ohio County

Sabrina Ruby

11

2nd

Ohio County

Larissa Myers

11

Honorable Mention

Oldham Co.

Danielle Neel

12

1st

Oldham Co.

Jessica Reinbold

12

1st

Oldham Co.

Brooke Leanhart

12

2nd

Oldham Co.

Taylor McElhinny

11

2nd

Owen Co.

Jensen Wainscott

12

1st

Owen Co.

Lauren Lowe

12

1st

Owen Co.

Lindsay Slayback

12

1st

Owen Co.

Megan Harris

11

1st

Owen Co.

Brittany Tuggle

11

2nd

Owensboro Catholic

Martina Riney

12

1st

Owensboro Catholic

Emily Jolly

12

2nd

Owensboro Catholic

Morgan Rudy

12

2nd

Owensboro Catholic

Andrea McBride

11

2nd

Owensboro Catholic

Brianne James

12

Honorable Mention

Owensboro Catholic

Meghan Sims

12

Honorable Mention

Owensboro Catholic

Carly Kaelin

11

Honorable Mention

Owensboro Catholic

Leah Lewis

11

Honorable Mention

Paul Laurence Dunbar

Kristi McIntosh

12

1st

Paul Laurence Dunbar

Sarah Williams

12

2nd

Pleasure Ridge Park

Morgan Whobrey

12

2nd

Pleasure Ridge Park

Ashley Wood

12

Honorable Mention

Powell Co.

Meghan Mays 

12

1st

Powell Co.

Sarah Crabtree

12

2nd

Powell Co.

Kelly Gibson

11

2nd

Powell Co.

Marie Covey

12

Honorable Mention

Presentation

Sara Gallegos

12

1st

Presentation

Alex Hoffman

12

Honorable Mention

Presentation

Ginny Zimlich

12

Honorable Mention

Pulaski Co.

Deanna Wiles

12

1st

Pulaski Co.

Morgan Pike

11

1st

Pulaski Co.

Lindsey Stephens

11

1st

Pulaski Co.

Emily Anderson

12

2nd

Pulaski Co.

Brandi Randolph

11

2nd

Raceland

Laiken Diller

12

1st

Reidland

Cassee Layne

12

1st

Reidland

Lakyn Stringer

11

1st

Reidland

Miranda Mullen

12

Honorable Mention

Ryle

Alex Smith

12

1st

Ryle

Cassie Hamilton

11

1st

Ryle

Emilie Garnier

11

1st

Ryle

Jenna Sander

11

1st

Ryle

Kate Cremer

11

2nd

Ryle

Azia Ketron

12

Honorable Mention

Scott Co.

Ashley Whitlock

12

1st

Scott Co.

Bree Saunders

12

1st

Scott Co.

Taber Lewis

12

1st

Scott Co.

Kaitlyn Cassady

11

1st

Scott Co.

Tanner Tevis

11

1st

Scott Co.

Sarah Howard

12

2nd

Shelby Co.

Dee Dee Davis

12

1st

Shelby Co.

Taylor Shaw

12

1st

Shelby Co.

Hannah Abbott

11

1st

Shelby Co.

Hannah Stucker

12

Honorable Mention

Shelby Valley

Brittany Swindall

12

1st

Shelby Valley

Emily Smallwood

11

1st

Shelby Valley

Lynn Tackett

11

2nd

Shelby Valley

Sarah Wright

11

2nd

Shelby Valley

Amanda Sawyers

12

Honorable Mention

South Laurel

Emily Gaines

12

1st

South Laurel

Jamie Baker

11

1st

South Laurel

Carly Bowling

11

2nd

St. Patrick

Mary Gruen

11

1st

St. Patrick

Kaylee Griffin

12

2nd

St. Patrick

Katie Crawford

11

2nd

Taylor Co.

Chelsea Nicholas

12

1st

Taylor Co.

McCall Turpin

12

1st

Taylor Co.

Mariah Holmes

12

2nd

Taylor Co.

Karrie Cave

12

2nd

Taylor Co.

Brianne Leach

11

Honorable Mention

Taylor Co.

Becca Cook

12

Honorable Mention

Trimble Co.

Hannah Hudson

12

1st

Trimble Co.

Raegan Black

11

2nd

Trimble Co.

Danyal Adams

11

Honorable Mention

Trimble Co.

Jana Dunlap

11

Honorable Mention

Trimble Co.

Kiki Brierly

11

Honorable Mention

West Jessamine

Katie Martello

12

1st

Western Hills

Emily Harrod

12

1st

Western Hills

Katie Wiard

12

1st

Western Hills

Tessa Barnes

12

1st

Western Hills

Whitney Gaines

11

2nd

Western Hills

Alyssa Barker

12

Honorable Mention

Western Hills

Autumn Lancaster

11

Honorable Mention

Western Hills

Krystal Cammuse

11

Honorable Mention

Whitley Co.

Ashley Lennon

12

1st

Whitley Co.

Clarissa Garcia

12

1st

Whitley Co.

Whitlie Rose

12

1st

Whitley Co.

Caitlyn Walden

11

1st

Whitley Co.

LeeAnna Moses

11

1st

Whitley Co.

Simbree Sizemore

11

1st

Whitley Co.

Amber Dopel

12

Honorable Mention

Woodford Co.

Hanna Leatherman

11

1st

Woodford Co.

Shannan McClintock

11

1st

Woodford Co.

Bekah Davis

12

2nd

Woodford Co.

LJ Adkins

12

2nd

Woodford Co.

Kelsey Preece

11

2nd

 

2009 Academic All State

2008 Academic All State

2007 Academic All State

2006 Academic All State

2005 Academic All State

2004 Academic All State

2003 Academic All State 

HOME | KSCA/Hall of Fame | Team Records | Rankings | Tournaments | Members

Message Board | All-State | Region/State | Player of the Week | KY Colleges

 Ky Prep Softball | KHSAA | Kentucky Weather| Other Links | E-W All Stars