Kentucky Softball Coaches Association

2007 Academic All State Softball Team (Based off the GPA on a 4.0 Scale)

Juniors and Seniors only (Each player has played in 50% of the Varsity Games)

First Team Academic All-State 3.75-4.0

Second Team Academic All State 3.50-3.74

Academic All State Honorable Mention 3.25 3.49

Listed Alphabetically by School (updated on June 14, 2007)

School

Player

Year in School

Team

Allen Co Scottsville

Whitney Edwards

Junior

First Team

Allen Co Scottsville

Baillie York

Junior

First Team

Allen Co Scottsville

Hailey Nichols

Junior

First Team

Allen Co Scottsville

Marah Logan

Junior

First Team

Allen Co Scottsville

Lauren Sullivan

Junior

First Team

Allen Co Scottsville

Alicia Napier

Senior

First Team

Allen Co Scottsville

Amy Wanta

Senior

Honorable Mention

Allen Co Scottsville

Maleiah Cornwell

Senior

Second Team

Anderson Co. High School

Miranda Drury

Junior.

First Team

Anderson Co. High School

Caitlyn Royalty

Junior.

First Team

Anderson Co. High School

Emily Ethington

Junior.

Honorable Mention

Anderson Co. High School

Chasidy Shelton

Senior

Honorable Mention

Anderson Co. High School

Emily Bucklew

Junior.

Second Team

Apollo High School

Katie Carpenter

Senior

First Team

Apollo High School

Emily Priar

Junior

Honorable Mention

Apollo High School

Brittni Bunn

Senior

Honorable Mention

Apollo High School

Lacey West

Junior

Second Team

Apollo High School

Sarah Morehead

Junior

Second Team

Assumption

Julia Fleischer

Junior

First Team

Assumption

Shelby Hodges

Junior

First Team

Assumption

Kaitlyn Morley

Junior

First Team

Assumption

Julie Laemmle

Senior

First Team

Assumption

Kelly Mccarty

Senior

First Team

Assumption

Jordan Nalley

Senior

First Team

Assumption

Marci Shutt

Senior

First Team

Assumption

Casey Willard

Senior

First Team

Assumption

Tabitha Harris

Junior

Second Team

Ballard

Rachel Peters

Junior

First Team

Ballard

Abby Mulloy

Junior

First Team

Ballard

Stephanie Albertson

Senior

Honorable Mention

Ballard

Brittany Mockbee

Junior

Second Team

Ballard Memorial

Kelsie Beardsley

Junior

First Team

Ballard Memorial

Linzy Rollins

Senior

First Team

Ballard Memorial

Hillary Robertson

Senior

First Team

Ballard Memorial

Heather Williams

Senior

Second Team

Barren Co. High School

Lindsey Trowbridge (4.0)

Junior

First Team

Barren Co. High School

Jessi Arterburn (3.78)

Junior

First Team

Barren Co. High School

Alyce Salley (4.0)

Senior

First Team

Barren Co. High School

Keri Bowen (3.78)

Senior

First Team

Barren Co. High School

Jessica Jones (3.65)

Junior

Second Team

Barren Co. High School

Chelsea Berry (3.59)

Junior

Second Team

Barren Co. High School

Courtney Thomas (3.59)

Junior

Second Team

Barren Co. High School

Rayli Howard (3.53)

Junior

Second Team

Barren Co. High School

T.J. Thomas (3.7)

Senior

Second Team

Barren Co. High School

Haley Lindsey (3.64)

Senior

Second Team

Bell Co

Rachel Blank

Senior

First Team

Bell Co

Amber Taylor

Senior

First Team

Bell Co

Tracy Laws

Senior

First Team

Bell Co

Kayla Banks

Senior

First Team

Bell Co

Katie Dixon

Senior

First Team

Bell Co

Kacy Denny

Junior

Second Team

Bell Co

Kristan Baker

Senior

Second Team

Breckinridge County

Tasha Capps

Senior

First Team

Breckinridge County

Ashley Flood

Senior

First Team

Breckinridge County

Rachel Clemons

Junior

Second Team

Bryan Station

Andrea Corder

Junior

Honorable Mention

Bryan Station

Aimee Griggs

Junior

Honorable Mention

Bryan Station

Allison Cooke

Senior

Honorable Mention

Bryan Station

Ashley Helton

Senior

Second Team

Bullitt Central

Kandice Mcknight

Senior

First Team

Bullitt Central

Lindsay Midkiff

Senior

First Team

Bullitt Central

Jennifer Phillips

Senior

First Team

Bullitt Central

Emily Atherton

Junior

Honorable Mention

Bullitt Central

Andria Thorne

Senior

Second Team

Burgin

Michelle Myers

Senior

First Team

Burgin

Nikki Bugg

Junior.

Honorable Mention

Butler County High School

Brittany Felty (4.0)

Junior

First Team

Butler County High School

Katie Kirby (4.0)

Senior

First Team

Butler County High School

Tabitha Keown (4.0)

Senior

First Team

Butler County High School

Carmen Phelps (3.37)

Senior

Honorable Mention

Butler High School

Ashlee Griffin

Senior

First Team

Butler High School

Lauren Faust

Senior

First Team

Butler High School

Caroline Evans

Senior

First Team

Butler High School

Stephanie Drees

Senior

Second Team

Calloway County

Meagan Starks

Junior

First Team

Calloway County

Samantha Butts

Junior

First Team

Central Hardin High School

Cortney Gunning

Junior

First Team

Central Hardin High School

Kylie Brady

Junior

First Team

Central Hardin High School

Ericka Newton

Senior

First Team

Central Hardin High School

Kaelyn Day

Junior

Second Team

Christian Academy Of Louisville

Ashleigh Gustafson

Junior

First Team

Christian County High School 

Allie Blauser

Junior

Honorable Mention

Cumberland County High

Kristen Rowe

Junior

First Team

Cumberland County High

Sarah Garner

Senior

First Team

Cumberland County High

Lydia Capps

Senior

First Team

Cumberland County High

Sarah Sullivan

Senior

Honorable Mention

Cumberland County High

Jessi Wheat

Junior

Second Team

Cumberland County High

Ashley Craig

Senior

Second Team

Danville

Chelsea Wallace

Junior

First Team

Danville

Kendra Nutter

Senior

First Team

Danville

Kelly Embree

Senior

First Team

Danville

Christina Hill

Senior

Second Team

Danville

Callie Harper

Senior

Second Team

Daviess County

Libby Ebelhar

Senior

First Team

Daviess County

Chelsey Johnson

Junior

Honorable Mention

Daviess County

Amber Boehman

Junior

Honorable Mention

Daviess County

Danielle Hamilton

Junior

Second Team

Daviess County

Tabitha Harris

Junior

Second Team

Daviess County

Rachel Hoesli

Senior

Second Team

Dixie Heights

Casey Stull

Senior

First Team

Dunbar

Casey Cravens

Junior

First Team

Dunbar

Sara Gaines

Junior

First Team

Dunbar

Katie Harrington

Junior

First Team

Dunbar

Katie Rose

Junior

First Team

Dunbar

Kayla Weber

Junior

First Team

Dunbar

Kassi Bainer

Senior

First Team

Dunbar

Allison Scott

Senior

First Team

Dunbar

Jasmine Webb

Senior

Second Team

Dupont Manual

Carmen Miller               

Junior

First Team

Dupont Manual

Katrina Soaper              

Senior

First Team

Dupont Manual

Katy Lawrence              

Senior

Honorable Mention

Dupont Manual

Aleah Bickett                

Senior

Second Team

East Ridge

Jami Baldridge

Senior

First Team

Eastern

Margaret Eisenmann

Senior

Second Team

Eastern

Jamie Williams

Senior

Second Team

Eastern

Katie Thompson

Senior

Honorable Mention

Eastern

Caroline McCauley

Senior

Honorable Mention

Edmonson County

Lauren Webb

Junior

First Team

Edmonson County

Lauren Caudill

Senior

First Team

Edmonson County

Erika Creek

Senior

First Team

Edmonson County

Rachel Priddy

Senior

First Team

Edmonson County

Alex Jane Clemmons

Senior

Second Team

Edmonson County

Kara Wilson

Senior

Second Team

Estill Co.

Sondra Hall

Senior

First Team

Estill Co.

Brooke Reynolds

Senior

First Team

Estill Co.

Amanda Edwards

Junior

First Team

Estill Co.

Tess Arvin

Junior

Honorable Mention

Estill Co.

Brittany Thomas

Senior

Second Team

Franklin Co.

Morgan Bullock

Senior

First Team

Franklin Co.

Ashley Bush

Senior

First Team

Franklin Co.

Brette Hogan

Senior

First Team

Franklin Co.

Allyson Johnson

Junior

Honorable Mention

Garrard County

Courtney Rhodus

Junior

First Team

Garrard County

Jamie Speake

Senior

First Team

Garrard County

Lindsey Meadors

Junior

Honorable Mention

Garrard County

Kasie Prather

Junior

Second Team

George Rogers Clark

Emily Wallace      

Senior

First Team

Grant County

Brittany Miles

Junior

First Team

Grant County

Megan Miles

Senior

First Team

Grant County

Chelsie Roy

Senior

Honorable Mention

Grayson Co. High School

Mallory Carter

Junior

First Team

Grayson Co. High School

Beth Schultz

Senior

Honorable Mention

Grayson Co. High School

Cristina Majors

Junior

Honorable Mention

Grayson Co. High School

Desiree Waterman

Junior

Honorable Mention

Grayson Co. High School

Erin Goff

Junior

Honorable Mention

Grayson Co. High School

Alyssa Blessit

Junior

Second Team

Grayson Co. High School

Jenna Cantway

Junior

Second Team

Grayson Co. High School

Jordan Clemons

Junior

Second Team

Grayson Co. High School

Shelbi Carter

Junior

Second Team

Greenwood

Lindsey Green

Junior

First Team

Greenwood

Rachel Riley

Junior

First Team

Greenwood

Laura Smith

Junior

First Team

Greenwood

Amanda Walden

Junior

First Team

Greenwood

Elizabeth Ferrell

Senior

First Team

Greenwood

Chelsea Birchell

Junior

Honorable Mention

Greenwood

Hannah Pearson

Junior

Second Team

Greeup County

Kaylee Waller    

Junior

Second Team

Harrison County

Laura Kendall

Junior

First Team

Harrison County

Kacey Muntz

Junior

First Team

Harrison County

Kayla Marsh

Senior

First Team

Harrison County

Heather Williams

Senior

First Team

Harrison County

Megan Bullock

Junior

Honorable Mention

Harrison County

Brittany Taylor

Senior

Honorable Mention

Harrison County

Chelsey Switzer

Senior

Second Team

Harrison County

Ladonna Turley

Senior

Second Team

Hazard

Shelby Massey

Senior

First Team

Hazard

Whitney Asher

Senior

First Team

Hazard

Brittani Slone

Senior

First Team

Hazard

Leslie Walker

Senior

First Team

Hazard

Emily Brashear

Junior

Second Team

Heath

Alexa Walden

Senior

First Team

Henderson County

Destani Kitchens

Senior

First Team

Henderson County

Emily Chandler

Junior

Honorable Mention

Henry Clay

Elizabeth Riley

Junior

First Team

Henry Clay

Jordan Cornett

Junior

First Team

Henry Clay

Laura Derrickson

Junior

First Team

Henry Clay

Laura Stevens

Senior

First Team

Henry Clay

Campbell Query

Junior

Honorable Mention

Henry Clay

Megan Florence

Senior

Honorable Mention

Henry Clay

Holly Pratt

Senior

Honorable Mention

Henry County

Kaitlyn Foree

Junior

First Team

Henry County

Becky Nix

Senior

First Team

Henry County

Ashley Pait

Senior

First Team

Henry County

Eden Pryor

Senior

First Team

Henry County

Miranda Hawkins

Senior

First Team

Henry County

Brittany Cottrell

Junior

Second Team

Highlands High School

Hannah Agard

Junior

First Team

Holmes High School

Kayla Macintosh

Junior

First Team

Holmes High School

Allyn Reinecke

Senior

First Team

Holmes High School

Amanda Jump

Senior

First Team

Holy Cross

Mary Lanham

Junior

First Team

Holy Cross

Megan Davis

Junior

First Team

Holy Cross

Gina Perroine

Junior

First Team

Holy Cross

Katie Roller

Junior

First Team

Holy Cross

Jessica Mcgohon

Senior

Honorable Mention

Holy Cross

Kaylen Willoughby

Senior

Second Team

Holy Cross

Holly Goemmer

Senior

Second Team

Hopkins Co. Central

Samantha Morgan

Junior

First Team

Hopkins Co. Central

Lauren Ward

Junior

First Team

Hopkins Co. Central

April Duncan

Junior

First Team

Hopkins Co. Central

Victoria Miller

Junior

First Team

Hopkins Co. Central

Kari Jo Harris

Junior`

First Team

Hopkins Co. Central

Kiley Hollis

Senior

First Team

Hopkinsville High School

Melissa Shelton

Junior

FirstTeam

Hopkinsville High School

Megan Entsminger

Senior

Second Team

Hopkinsville High School

Bracey Hancock

Junior

Second Team

Jeffersontown

Megan Payne

Junior

First Team

Jeffersontown

Haley Kilgore

Senior

First Team

Jenkins High

Ashley Williams

Senior

Honorable Mention

John Hardin

Lauren Mensch

Senior

First Team

John Hardin

Courtney Taylor

Senior

First Team

John Hardin

Kelsey Bennett

Junior

First Team

John Hardin

Crystal Hart

Senior

First Team

John Hardin

Morgan Dixon

Junior

Second Team

John Hardin

Kaitlin Cofer

Junior

Second Team

John Hardin

Chelsea Kelley

Senior

Second Team

John Hardin

Kassidee Shonkwiler

Junior

Honorable Mention

Johnson Central High School

Jordan Rice

Junior

First Team

Johnson Central High School

Brianna Ritz

Senior

Second Team

Lafayette

Whitney Ealey

Senior

First Team

Lafayette

Bailey Dillender

Junior

Second Team

Lafayette

Chelsea Granville

Senior

Honorable Mention

Larue County

Brooke Embry

Junior

First Team

Larue County

Tesha Paysen

Junior

First Team

Larue County

Ashley Abell

Junior

First Team

Larue County

Casi Bright

Junior

First Team

Larue County

Maddie Bailey

Junior

First Team

Larue County

Kaylyn Boone

Junior

First Team

Larue County

Cherrisse Cobb

Senior

Honorable Mention

Lawrence County High School

Kelsey Caudill

Junior

First Team

Lawrence County High School

Ladonna Isaac

Junior

First Team

Lawrence County High School

Rebecca Stansberry

Junior

Honorable Mention

Letcher County Central

Lindsay Hart

Senior

First Team

Lexington Catholic

Caitlin Medley

Junior

First Team

Lexington Catholic

Anna Ross

Senior

First Team

Lexington Catholic

Catharine Meadors

Senior

First Team

Lexington Christian

Sara Mcsorley

Senior

First Team

Lexington Christian

Amberly West

Senior

Honorable Mention

Lexington Christian

Sabrina Penfold

Senior

Second Team

Lincoln County

Kristen Grant

Junior

First Team

Lincoln County

Ashton Gooch

Junior

First Team

Lincoln County

Christi Day

Junior

First Team

Lincoln County

Rebecca Patterson

Junior

Second Team

Lincoln County

Stephanie Adams

Junior

Second Team

Louisville Male

Jen Seewer

Junior

First Team

Louisville Male

Kelli Lenz

Junior

First Team

Louisville Male

Angel Zimmerman

Senior

First Team

Louisville Male

Brittany Stewart

Senior

First Team

Louisville Male

Kendall Cassidy

Senior

Honorable Mention

Louisville Male

Sarah Goff

Senior

Honorable Mention

Louisville Male

Emily Jackson

Senior

Second Team

Magoffin County

Alecia Adams

Junior

First Team

Magoffin County

Kelli Hall

Junior

First Team

Magoffin County

Michaela Howard

Senior

First Team

Magoffin County

Brittany Manns

Senior

First Team

Magoffin County

Hillary Embry

Senior

Second Team

Marshall County High School

Randi Michelle Butler

Junior

First Team

Marshall County High School

Andrea Clark

Senior

First Team

Marshall County High School

Lyndsay Edwards

Senior

Honorable Mention

Marshall County High School

Brittany Edmonds

Senior

Second Team

Marshall County High School

Leigh Leonard

Senior

Second Team

Marshall County High School

Laura Slack

Senior

Second Team

Meade Co

Lori Fox

Junior

First Team

Meade Co

Katie Straney

Senior

First Team

Mercy Academy

Brittany Vorreiter

Junior

First Team

Mercy Academy

Melissa Hortert

Junior

First Team

Mercy Academy

Mandee Hortert

Junior

First Team

Mercy Academy

Terren Hodge

Senior

First Team

Mercy Academy

Katie Volz

Senior

First Team

Mercy Academy

Cassie Burke

Junior

Second Team

Mercy Academy

Liz Cornell

Junior

Second Team

Mercy Academy

Leanne Kurtz

Junior

Second Team

Mercy Academy

Sable Doucette

Senior

Second Team

Metcalfe County High School    

Tara Thompson  

Senior

First Team

Metcalfe County High School    

Autumn Caffee  

Senior

Honorable Mention

Metcalfe County High School    

Megan Mckinney 

Senior

Second Team

Montgomery County

K.K. Oaks

Junior

First Team

Montgomery County

Whitney Joseph

Junior

First Team

Montgomery County

Brittany Mccoy

Junior

First Team

Montgomery County

Amanda Moore

Junior

First Team

Montgomery County

Lindsay Rison

Senior

First Team

Montgomery County

Beth Shoemaker

Senior

First Team

Montgomery County

Jenne Deangelis

Junior

Honorable Mention

North Bullitt

Erin Keith

Junior

First Team

North Bullitt

Allison Rowe

Junior

Second Team

North Bullitt

Brittany Miles

Senior

Second Team

North Bullitt High School

Kayla Pugh

Junior

First Team

North Laurel

Ashley Wampler

Junior

3.33/Hm

North Laurel

Pate Williams

Senior

3.33/Hm

North Laurel

Abby Sears

Junior

First Team

North Laurel

Kensey Woods

Junior

Second Team

Owen County

Kristen Haines

Junior

First Team

Owen County

Phalisha Hall

Senior

First Team

Owen County

Lauren Wooten

Senior

First Team

Owen County

Shelia Wilson

Senior

First Team

Owensboro Catholic

Jessica Adkins

Junior

First Team

Owensboro Catholic

Emily Mccarty

Junior

First Team

Owensboro Catholic

Elizabeth Fenwick

Junior

First Team

Owensboro Catholic

Olivia Randolph

Senior

First Team

Owensboro Catholic

Meagan Aull

Senior

First Team

Owensboro Catholic

Hadley Clark

Junior

Honorable Mention

Paintsville High

Emily Lemaster

Senior

First Team

Paintsville High

Lauren Trimble

Junior

Honorable Mention

Paintsville High

Elizabeth Taylor

Junior

Second Team

Paintsville High

Jesikah Russell

Junior

Second Team

Perry County Central High School

Chelsie Long

Junior

Honorable Mention

Perry County Central High School

Allison Feltner

Junior

Second Team

Presentation Academy              

Kaitlyn Bindner

Junior

First Team

Presentation Academy              

Addie White                 

Junior

First Team

Presentation Academy              

Rachel Ainsworth          

Junior

Second Team

Presentation Academy              

Rachel Fox                   

Junior

Second Team

Presentation Academy              

Melissa Hall                 

Senior

Second Team

Pulaski Co. High School

Sarah Wilson

Senior

First Team

Pulaski Co. High School

Jessica Randolph

Junior

Honorable Mention

Reidland

Caitlin Lewis

Senior

First Team

Reidland

Sydney Scillian

Senior

First Team

Reidland

Jayla White

Senior

Honorable Mention

Rockcastle County

Ainsley Bussell

Senior

First Team

Rockcastle County

Ashley Dollins

Senior

First Team

Russell High School

Katie Ferry            

Junior

First Team

Russell High School

Marissa Adkins 

Senior

Honorable Mention

Russell High School

Katrina Holmes         

Junior

Second Team

Russell High School

Heather Sherman

Junior

Second Team

Russell High School

Samantha Sparks

Junior

Second Team

Russell High School

Elizabeth Gehringer    

Senior

Second Team

Russell High School

Tiffany Little         

Senior

Second Team

Ryle High School

Jamie Miller

Junior

First Team

Ryle High School

Alex Griggs

Junior

First Team

Ryle High School

Kirsten Allen

Junior

First Team

Ryle High School

Kati Wilkerson

Senior

Second Team

Ryle High School

Elena Lampman

Senior

Second Team

Scott Co.

Jordan Blair

Senior

First Team

Scott Co.

Larkyn Wood

Junior

Second Team

Scott Co.

Jordan Smith

Junior

Second Team

Scott Co.

Brittany Polsgrove

Senior

Second Team

Scott Co.

Lindsay Coleman

Senior

Honorable Mention

Scott Co.

Lynda Stevenson

Junior

Honorable Mention

Scott Co.

Kayla Portwood

Junior

Honorable Mention

Shelby Co.

Cacey Bentley

Senior

First Team

Shelby Co.

Kara Jesse

Senior

First Team

Shelby Co.

Jessica Williams

Junior

Honorable Mention

Shelby Co.

Heather Axline

Senior

Honorable Mention

Shelby Valley

Ashleigh Stanley

Junior

First Team

Shelby Valley

Lierin Case

Junior.

Honorable Mention

Shelby Valley

Esther Fleming

Senior

Honorable Mention

Shelby Valley

Caitlyn Case

Senior

Second Team

Shelby Valley

Gina Hall

Senior

Second Team

Simon Kenton

Megan Pabst

Senior

First Team

Simon Kenton

Jessica Farris

Junior

Second Team

Simon Kenton

Lauren Conley

Junior

Second Team

St. Mary High School

Emily Ballard

Junior

Honorable Mention

Tates Creek

Nikki Durman

Senior

3.352 Hm

Tates Creek

Edye Blackburn

Junior

3.469 Hm

Tates Creek

Meredith Leach

Junior

First Team

Tates Creek

Amie Regan

Senior

First Team

Tates Creek

Emily Hogston

Senior

First Team

Trigg County

Hayla Frye

Senior

First Team

Trigg County

Samantha Furr

Junior

Honorable Mention

Trimble County

Catelyn Teague

Junior

First Team

Trimble County

Amy Staples  

Junior

First Team

Trimble County

Angela Stethen

Junior

First Team

Trimble County

Hannah Romans

Junior

Honorable Mention

Trimble County

Megan Stewart

Junior

Second Team

Trimble County

Kayleen Gosman

Junior

Second Team

Trimble County

Jocelyn Richmond

Senior

Second Team

Trimble County

Laci Schirmer       

Senior

Second Team

Trimble County

Kaitlyn Floyd         

Senior

Second Team

Union County

Reagan Wempe

Junior

First Team

Union County

Kristen Drage

Senior

First Team

Warren East

Katie Bonds

Junior

First Team

Warren East

Kristen Studle

Senior

First Team

Warren East

Rae Ann Holmes

Senior

First Team

Warren East

Lauren Threadgill

Junior

Second Team

Warren East

Sarah Coulter

Junior

Second Team

Washington County

Whitney Bowen

Junior

First Team

Washington County

Lee Goatley

Junior

First Team

Washington County

Lindsay White

Junior

First Team

Washington County

Ashley Sexton

Junior

First Team

Washington County

Alana Kelty

Senior

Honorable Mention

Washington County

Stacy Tope

Senior

Honorable Mention

West Jessamine

Samantha Shipley

Junior

Second Team

West Jessamine

Ashley Tatman

Senior

Second Team

Whitley County

April Lindsay

Junior

First Team

Whitley County

Brittany Fox

Senior

First Team

Whitley County

Maggie Thornsberry

Senior

First Team

Whitley County

Miranda Archer

Senior

Honorable Mention

Woodford Co.

Taylor Wade

Junior

First Team

Woodford Co.

Abbey Stepp

Junior

Second Team

Woodford Co.

Brooke Pearson

Junior

Second Team

Woodford Co.

Brooke Wade

Senior

Second Team

2006 Academic All State

2005 Academic All State

2004 Academic All State

2003 Academic All State 

HOME | KSCA/Hall of Fame | Team Records | Rankings | Tournaments | Members

Message Board | All-State | Region/State | Player of the Week | KY Colleges

 Ky Prep Softball | KHSAA | Kentucky Weather| Other Links | E-W All Stars