Kentucky Softball Coaches Association

2004 Academic All State Softball Team

Juniors and Seniors

BALLARD HIGH SCHOOL

1ST TEAM

Brittany Gowers

Jill Fawbush

Kate Livesay

Kristina Hortert

HONORABLE MENTION

Ally Lesousky

Kate Fischer
BALLARD MEMORIAL

1st TEAM

Kayla Cooper

2nd TEAM

Susan Perry

April Carter

BARDSTOWN

1st Team

Grace Hahn

BELFRY

1st Team

Kelly Hale

BELL CO.

1st Team

Tanya Turner

Courtney Evans

2nd Team

Datina Centers

Honorable Mention

Morgan Mace

Erica Baker

BETH HAVEN

1st Team

Ashley Kearney

Lauren Bell

Ashley Overstreet

Lauren Collier

BRYAN STATION

1st Team

Laura Hufnagle 

2nd Team

Marisa Abell

Honorable Mention

Courtney Harris

Kelly Jones

BULLIT CENTRAL

1st Team

Kalee Haddock

Sarah Daniel

Randi Gail Lutes

Angie Foster

Ally Salyer

Nicole Wallace

2nd Team

Mindy Seeder

Honorable Mention

Amber Riley

BURGIN

1st Team

Meredith Lear

Jessica Allen

Stephanie Stewart

CALDWELL CO

1st Team

Bristyn Brianne Prowell

CALLOWAY CO

1ST Team

Carrie Radke

Kalyn Fox

Danielle McMillen

2nd Team

Kathryn Stalls

Whitney Hendon

Aimee Dial

CAMPBELL CO

2nd Team

Lindsay Brock

CHRISTIAN CO

1ST Team

Griffin Blane

Hailee Long

Honorable Mention

Meagan Young

DANVILLE

1st Team

Amber Wood

Rene Chiu

2nd Team

Courtney Frye

Elizabeth Ruth

DIXIE HEIGHTS

1st Team

Alicia Menkhaus

DUPONT MANUAL

1ST Team

Rachel Lenhart

Sarah Rainey

Kristina Thomas

Katie Wolsiefer

Kassy Lum

2nd Team

Robin Malony

Honorable Mention

Kala McNally

Katybeth Coode

Leann Cape

EAST JESSAMINE

1st Team

Sarah Orear

Heather Davis

2nd Team

Brittany Boyle

Honorable Mention

Joy Boven

Sarah Webb

EDMONSON CO.

1st Team

Kelli Alford

Honorable Mention

Rena Beth Reynolds

ESTILL CO.

1st Team

Whitney Barnes

Victoria Witt

Casey Berryman

Lauren Rader
Honorable Mention

Elizabeth Richardson

FERN CREEK

1st Team

Kelly Hanna	

Brittany Harris

FRANKLIN CO

1st Team

Katie Columbia

Amy Perry

2nd Team

Carrie Bistline

Amy Moore

Honorable Mention

Michelle Farler

Sarah Boden

FRANKLIN-SIMPSON

1st Team

Kim Gant

Kathleen Matlock

Megan Gore

Honorable Mention

Eva-Marie Meador

GARRARD CO

1st Team

Betsy Ball

Sara Carrier

2nd Team

Tiffany Meadors

Tiffany Asberry

Abby Parsons

Brittany Lane

Honorable Mention

Brittany Gilbert

Kia Howard

GLASGOW

1st Team

Tara Foster

Meagan Powell

Bridget Downs

Emily Gilson

Mandy McCracken

2nd Team

Brittany Wilder

Candace Calhoun

GRAYSON CO

1st Team

Cindy Langley

Amy Satterfield

2nd Team

Lee Ann Wood

Honorable Mention

Michelle Critchelow

HEATH

1st Team

Amanda Brown

Rachel Crenshaw

Laura Bass

Kayla Vance

Katie Meiners

2nd Team

Emelia McConnell

Ashley Fletcher

Ashley Simmons

HENDERSON CO

1st Team

Kendal Messamore

Megan Brown

2nd Team

Sarah Fritz

HENRY CO

1st Team

Micah Douglas

Victoria Mahone

Samantha Barmore

Molly Wied

Lindsay Craigmyle

Amanda Gilley

Kayla Fuller

Kayla Shuck

Caelin Smith

Nikki Chilton

HOLY CROSS

1st Team

Lindsey Joyce

2nd Team

Allison Epley

Dana Patterson

Honorable Mention

Heather O’Bryan

Erica Curtis

HOPKINS CO CENTRAL

1st Team

Kacey Johnson

Whitney Taylor

Leigh Ann Moore

HOPKINSVILLE

1st Team

Katy Lee

JEFFERSONTOWN

2nd Team

Danielle Lascoe

Kristen Kilgore

Honorable Mention

Theresa Davis

LEXINGTON CATHOLIC

1st Team

Teresa Frate

Caitlin O’Brien

2nd Team

Lauren Bland

Jennifer Keller

Christie Kuligosk

Rebecca Rhule

LEXINGTON CHRISTIAN

1st Team

Erica Downs

2nd Team

Leah Anderson

Honorable Mention

Holly Stone

Kelly Barker

Page Heller

LOUISVILLE EASTERN

2nd Team

Julia Lawson

Honorable Mention

Shannon Leahy

Sarah Totten

Krista Henke

Kelle Kiesewetter

Allison Warner

LOUISVILLE MALE

Honorable Mention

Lacey Davis

Tammy Lukat

Amanda Shoffner

MADISON CENTRAL

2nd Team

Lauren Miller

Michelle Fraser

Rachel McIntosh

Jessica Moon

Honorable Mention

Olivia Terry

MADISONVILLE NORTH HOPKINS

1st Team

Shelly Smith

2nd Team

Shauwney Donahoo

Honorable Mention

Jessica Gunby

Laura Stoltz

MAGOFFIN CO

1st Team

Tabitha Rowe

Jennifer Howard

Brittany Carpenter

McCREARY CENTRAL

1st Team

Rachel Rowe

Michelle VanOver

Lindsey Clark

Brittany Slaven

Honorable Mention

Sheena Musgrove

MEADE CO

1st Team

Ashley D. Smith

Stephanie Padgett

Kasi Cannady

2nd Team

Courtney Shacklette

Erin Lancaster

Honorable Mention

Brooke Medley

MERCER CO

1st Team

Erin Ashford

Honorable Mention

Kim Byrd

MIDDLESBORO

1st Team

Amanda Chadwell

2nd Team

Miranda Carroll

Amanda Arnold

Amy Wilson

Honorable Mention

Andrea Carey

MONTGOMERY CO

1st Team

Mary Ratliff

Christina Barnett

Kim Gessford

Chelsea Miller

Honorable Mention

Jenny Ford

MURRAY

1ST Team

Emily Seay

Breanna Volp

2nd Team

Katie Wagoner

Kau Carpenter

Rachel Williams

NORTH LAUREL

1st Team

Chelsea House

Miranda Hacker

Jodi Walden

Sarah Hughes

Heather Collins

AJ Sulfridge

Ali Ray

Jennifer Gross

2nd Team

Ashley Cornett

Pate Williams

Honorable Mention

Marie Cordero

OLDHAM CO

1st Team

Michelle Mattingly

Michelle Carlson

2nd Team

Kristen Dresselhaus

Honorable Mention

Beth Lawrey

OWEN CO

2nd Team

Gabrielle Grider

Jessica Blackburn

Tyne Wainscott

Ashley Spaulding

Megan Slayback

Honorable Mention

Allison Haydon

Brittney Mason

 

 

P.L. DUNBAR

2nd Team

Bailey Arnold

Honorable Mention

Melissa Sharpe

PAINTSVILLE

1st Team

Julie Allison Whittaker

2nd Team

Brittany Webb

PIKEVILLE

1st Team

Samantha Howard

2nd Team

Evin Shockey

Shawna Howard

Kalaiah Evans

PRESENTATION ACADEMY

1st Team

Kelly Nicholson

Lindsey Willett

Jennifer Hall

Rachael Gott

2nd Team

Sara Henley

Emily Rowe

Honorable Mention

Jennifer McPherson

PULASKI CO

1st Team

Tarah Combs

Jessica Wheeler

Amanda Belcher

REIDLAND

2nd Team

Kristin James

ROCKASTLE CO

1st Team

Allison Anderkin

Rachel Childress

2nd Team

Allison Durham

Cassie Hamilton

RUSSELL IND

1st Team

Renee Michele Grizzle

Sarah Lorraine Scott

2nd Team

Danielle Nicole Roark

Lori Beth Potter

Honorable Mention

Casey Allison Walker

SACRED HEART ACADEMY

1st Team

Julia Hubbard

Megan Castagno

2nd Team

Emily Nicklies

Callie Wall

Honorable Mention

Andrea Pigneri

Katie McCarty

SHELBY CO

1st Team

LaDonna Piper

Blair Morse

2nd Team

Mallori LeCompte

Dianna Fuda

Honorable Mention

Carmon Alvey

Jennifer Williams

SHELBY VALLEY

1st Team

Stephanie Goodman

Amber Johnson

Megan Tackett

2nd Team

Kristi Taylor

Ashley Kendrick

SHELDON CLARK

1st Team

Brittany Horn

Courtney Bertling

Amanda Johnson

2nd Team

Laken Whitt

SOUTH FLOYD

1st Team

Tabatha Tackett

SOUTH LAUREL

1st Team

Rachel Arthur

Shaye Fields

Lindsay Brown

2nd Team

Taran Johnson

Honorable Mention

Brittany Turner

SOUTHWESTERN

1st Team

Tiffany Roberts

Joryann Bowling

2nd Team

Laura Wright

Kasey Blair

Kelley Wilson

Olivia Gifford

Honorable Mention

Amanda Robertson

Amanda Wesley

WHITESBURG

1st Team

Natasha Lowe

2nd Team

Whitney Hogg

Chasity Watts

Honorable Mention

Amanda Wright

Camille Cook

WHITLEY CO

1st Team

Alicia Cox		

2003 Academic All State 

HOME | KSCA/Hall of Fame | Team Records | Rankings | Tournaments | Members

Message Board | All-State | Region/State | Player of the Week | KY Colleges

 Ky Prep Softball | KHSAA | Kentucky Weather| Other Links | E-W All Stars